Kurbağalı Dere İle İmtihanım :)))

267
yüz numara

Merhabalar Sevgili Raffdergi’nin Sevgili okurları. Efendimm, biliyorsunuz Osmanlı zamanında Fransızlara tanınmış olan Kapütilasyonlar akabinde tüm ülkede bir Fransız hayranlığı oluşmuştu. Dilimize yerleşen Fransızca kökenli kelimelerin büyük bir kısmı o dönemlerde gelip teklifsizce yerleşmiştir güzelim türkçemize:)

Hayır ben şimdi kelimelerin etimolojisine girmeyeceğim merak etmeyin! Kafanızı çorbaya çevirmeye niyetim yok. Benim size anlatacağım şey, bizim tuvaletlere neden 100(yüz) numara denmesiyle ilgili.

yüz numaraOsmanlı üst düzey bürokratlarını ve devlet adamlarını 1900’lü yıllarda batılılaşma hareketi doğrultusunda Frenk ellerine gönderir. İşte o dönemde Fransa topraklarına giden Osmanlılar otellerde kalırken odalarda tuvalet olmadığı için nerede bulabileceklerini sorar, her katta en uçta bulunan otel tuvaletleri odalarla karışmasın diye numara verilmemiştir ’00’ olarak kapı numarası bulunur. Otel görevlileri tuvaletin “sans numéro” (yani numarasız) olduğunu belirtmelerine karşın oraya giden kişiler Fransızcanın azizliğine uğrayıp sans numéro’yu(okunuşu san numero),cent(okunuşu san)100 (yüz) olarak akıllarına kazımışlardır. Halbuki kafalarını bir zahmet kaldırıp kapının üstüne bakmış olsalardı kapının üstünde yazan 00 ‘ın 100 olmadığını o çok sıkışmış halleriyle bile anlayabileceklerdi:/

İşte bizde de o tarihten itibaren tuvalet, güzelim türkçemize ‘yüz numara’ diye yerleşmiştir:) Ay tamam biliyorum pek içaçıcı bir konu olmadı bu ama, Kadiköy Yoğurtçu Parkı’nda oturup üstüne memleketin durumunu düşününce birden aklıma bu konu geldi! Siz sevgili okurlarımı da bu konuda aydınlatmak istedim. Ama bakınız nasıl da aydınlandınız;) Büyük bir merakınızı daha gidermiş oldum:)

 

 

YORUMLAR