Lezzet Dünyasının Oscar’ı

61

Lezzet Dünyasının Oskar’ı Ömür Akkor’un…

Ünlü şef Ömür Akkor, dünyanın en iyi yemek kitaplarının yarıştığı, ünlü şeflerin lezzetlerinin buluştuğu ve kitap dünyasının ‘Oskar’ı sayılan, ‘Gourmand World Cookbook Awards’ yarışmasında büyük bir başarı göstererek birinci oldu. Başarılı şefe birincilik getiren kitabı ise ‘İlk Dönem İslam Sofrası’…

Türkiye’nin dünyaya açılan başarılı şeflerinden biri olan Ömür Akkor; Osmanlı ve Türk yemek kültürü üzerine yazdığı birçok kitabın yanı sıra, bazen sadece hurmayla, bazense su içerek karnını doyurmuş bir Peygamberin düsturundan yola çıkarak hazırladığı ‘İlk Dönem İslam Sofrası’ adlı kitap ile ‘Arap Yemek Kültürü’ kategorisinde birinci oldu.

İlk Dönem İslam Sofrası
Tarihin gizli mutfağındaki lezzetleri keşfetmesiyle ve bu lezzetleri kitaplaştırmasıyla adını duyuran dünyaca ünlü şefimiz Ömür Akkor’un, günümüzde bulunabilecek malzemelerle yapılabilecek benzersiz tarifleriyle fark yaratan, “İlk Dönem İslam Sofrası” adlı kitabı Kaynak Yayınları’ndan çıktı. Kitapta kullanılan görseller o döneme ait kaplar araştırılarak ve o kapların Retro çalışmaları yapılarak hazırlandı. Hz. Peygamber zamanından yola çıkarak, İslam mutfağını günümüze aktarmak amacıyla yeni kitabını hazırladığını söyleyen Ömür Akkor, Arap mutfak kültürünün uzun bir geçmişe dayandığını, özellikle İslamiyet’in yiyecek ve içeceklerde kısıtlamalar yapmasına rağmen o topraklarda ki mutfak kültürünün benzer şekilde yaşanmaya devam ettiğine dikkat çekti.

YORUMLAR