Bir Serüvenci; Mahmut Özdemir

4887
genç ressam mahmut özdemir

Sanata yönelmendeki amaçtan biraz söz eder misin…

M.Ö: Günümüz dünyasında kalabalıkların hızlı bir ivmeyle büyüdüğü ,insanı yalnız bıraktığı ve kendine bile yabancılaştırdığı bu ortamdan sıyrılmak. O için doğmuş olmak, onu istemek bir sanatçının kaderidir. O sanattır ve zaten hiçbir sanatçı sanattan kaçmaz, ister yıkım olsun sonunda ister zafer.

Resim yaparken konularını nasıl seçiyorsun?

M. Ö: Resim yaparken konularımı özellikle yaşamlarımıza ev sahipliği yapan yerküre üzerinde yoğunlaştırırım. Onun yorgun ve bitkin halini bir insan olarak hissedip, bir sanatçı olarak göstermek istiyorum. Kimi zaman insanlığı karanlık odalara hapsetmiş savaşlara kimi zaman insanın kötü tarafıyla tükettiği değerlere açılır gözlerim. Bazen de dünyanın kendi sesine kulak vermeye çalışırım. Bunlar üzerinden imgeler bulurum kendime. Tarihle birlikte zamanda bir ev gibi kimi odaları acı kimi odaları huzur. Ben sanatın huzur getireceğine ve hayat kurtaracağına inanırım. İspatı da şu yazılanlardır, kurtulmuş bir kişinin dilinden dökülenler.

Senin beslendiğin konular yada durumlar…

M.Ö: Sanatçı bir doğa serüvencisidir ve hep yaralıdır. Onu ayakta tutan yaralarıdır. Sanatçı ürettikçe yaralarını sarar. Her kapanan yara yenisine bir yer açar. Sanatçının eserine olan özlem sancısı gökyüzüne saplanmış yıldızlar kadar uzak ve derindedir. Bu derinliktendir ki vuslata erdiği o lacivert gecede görür göğün nasıl birer bire yıldızlarını döktüğünü.

Tabiat şüphesiz bu serüvencilerin en uğrak yeridir. Oradan beslenirler. Lakin tabiat Tanrı’nın elinin değdiği muazzam güzelliktedir. Sanatçı olarak beslendiğim bu tabiatın ellerimde yapaylaşmaması kaçınılmazdır. Bunu biraz olsun aza indirmek için olsa gerek deneysel çalışmalarla oluşturduğum tuvallerle doğallığın şüphe duyulmayan estetiğine ulaşmak gayesindeyim.

genç ressam mahmut özdemir

genç ressam mahmut özdemir

genç ressam mahmut özdemir

genç ressam mahmut özdemir

genç ressam mahmut özdemir

genç ressam mahmut özdemir

genç ressam mahmut özdemir

 

YORUMLAR