Mark Twain Ve Bilinmeyen Yönleri

351
Mark Twain

Ali Kemal Fincan yazdı.

 

Asıl adı Samuel Langhorne Clemens olan Amerikalı yazar, mizahçı, hicivci ve öğretmen; Mark Twain.

Mark Twain, bugün bildiğimiz anlamda stand-up gösterilerini dünyada ilk uygulayan kişidir. Eserlerinde de gülmenin güzelliğini, esaretin ne kadar kötü bir şey olduğunu vurgulamaya çalışmıştır.

Mark Twain

Ünlü mühendis ve mucit Nikola Tesla’nın yakın arkadaşıdır. Tesla, daktiloyu icat ettikten sonra ilk alan Twain olmuş ve 1883 tarihli “Mississippi’de Yaşam” eserini, aldığı bu daktilo ile hayata geçirmiştir.

Yazarlıktan kazandığı parayı, farklı alanlarda değerlendirmeye çalışmış, fakat halka yutturulmaya çalışılan icatlara, para yatırdığı için hep başarısız olmuş, sürekli iflas etmiştir. Evine telefon taktıran ilk insanlardan biri olmasına rağmen, telefona yatırım yapma imkanı varken yapmamış olması ilginçtir.

Mark Twain

Mark Twain’in kendi geliştirdiği bir diyetinin var olduğu, azıcık aç kalmanın ortalama bir hastaya, dünyanın en iyi ilacından ya da doktorundan daha büyük yarar sağlayacağını düşündüğü söylenir.

Arkadaşı William Faulkner, Twain’i “İlk gerçek Amerikan yazarıdır ve biz hepimiz onun sadece varisleriyiz” diyerek onurlandırmıştır…

 

YORUMLAR