MoMA Arşivi Dijital Kullanıma Açıldı

660
MoMA

Museum of Modern Art (MoMA), 1929 yılından bugüne gerçekleştirdiği tüm sergilerin hazırlık aşamalarının fotoğrafları, arşiv dökümanları ve kataloglarından oluşan devasa arşivini dijital kullanıma açıtı.

Müzenin bugüne kadar düzenlediği 3500‘den fazla serginin yerleştirme aşamasındaki fotoğrafları, basın bültenleri, kontrol listeleri, sanatçı listeleri ve katalogları bu zengin dijital arşivde yer alıyor.

MoMA

Proje, Tarihi Arşivler Şefi Michelle Elligott ve Dijital İçerik ve Strateji Direktörü Fiona Romeo tarafından hayata geçirildi. 2.5 yıldır bu proje üzerinde çalışan MoMA arşiv ekibi, 1929 – 1989 yılları arasında gerçekleşen sergilerle ilgili 22.000‘den fazla dökümanı inceledi.

MoMA’da bugüne kadar sergilenen tüm sanatçıların listeleri ve sanatçılara özel sayfalar yer alıyor. MoMA dijital arşivi, kullanıcılara zaman ve sergi türü gibi farklı kategorilerde arama seçenekleri de sunuyor.

MoMAMoMAMoMAMoMAmoma_arsivi_6

Önümüzdeki üç yılda 1990 – 2000 yılları arası ek materyallerin de yer alacağı belirtilen projede, MoMA’nın 80 yıllık Film departmanı, MoMA’da gerçekleşen performanslar ve MoMA PS1’le ilgili belgeler de dijital arşiv üzerinden izlenebilecek.

 

YORUMLAR