Mozaik Yolu

84

Ortak nesiller ‘mozaik yolu projesi’nde buluştu

Türkiye’nin kültürel mirasını tüm dünyaya tanıtmak için bir araya gelen Ortak Nesiller Entegrasyonu (ONE) Derneği’nin yeni projesi ‘Mozaik Yolu’, Elgiz Müzesi’nde düzenlenen bir geceyle tanıtıldı.

Ortak Nesiller Entegrasyonu (ONE) Derneği, Türkiye’nin kültürel mirasını korumak için gerçekleştirdiği projelere bir yenisini ekledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyeleri’nin desteğiyle, ONE Derneği tarafından Anadolu’nun mozaiklerini tüm dünyaya tanıtacak olan ‘Mozaik Yolu Projesi’nin” detayları Elgiz Müzesi’nde gerçekleştirilen lansmanla tanıtıldı.

Türkiye’nin yeni bir kültürel turizm alanı kazanması, Anadolu mozaiklerinin korunması ve tanıtımları açısından desteklerin artırılması hedeflenen projeye Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyeleri destek veriyor. Lansmanın özel misafiri ise deneyimli tarih profesörü İlber Ortaylı idi.

ONE
Bir toplumun ancak kendi geçmişine gerçekten sahip çıkabilirse, gelecek nesillerle kuvvetli bağlar kurabileceğine dikkat çeken ONE Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, bundan daha önemli olanın ise bu bağın evrensel bir boyut kazanması olduğunu vurguladı. Kültürel mirasın esasında tüm insanlığa ait olduğunu belirten Çetindoğan, “Dünyanın her tarafındaki kültür dostlarına, bu mirasın anlatılması, hem bizler; hem insanlık için büyük önem taşımaktadır. Ülkemiz kuvvetli bir gelişim sergiliyor. Üreterek, daha fazla istihdam yaratarak, ekonominin çarklarını döndürerek, bu gelişimi sürekli kılmak mümkün. Ancak sahip olduğumuz doğal zenginlikler; kültürel ve tarihi varlıklarımızı da, bu gelişimi ivmelendiren unsurlar olarak değerlendirmek zorundayız. Gelişmiş ülkelerin tamamı, kültürel miraslarını, adeta hazine değeri vererek koruyor, dünyaya anlatıyor. Mozaik Yolu Projesi de, bu çerçevede çok değer verdiğimiz bir proje oldu. Anadolu mozaikleri, müthiş bir değer. 2 yıllık bir planlamayla, dünyanın en önemli ülkelerinde, bu mirası anlatacağız, tanıtacağız. Sahip olduğumuz çok kuvvetli kültürel mirasın, doğru anlatım ve tanıtımıyla uluslararası alanda bir değeri, bir karşılığı olduğunu, çok iyi biliyoruz” dedi.

YORUMLAR