Mutfak Yanlışları

61

Herkesin mutfakta kendine özgü bir tarzı vardır. Kimi zeytinyağından vazgeçemez, kimi aklına ne gelirse yoğurtla yer, kimiyse makarnayı az pişmiş tercih eder. Ama öyle mutfak gerçekleri vardır ki değiştirilmesi ‘zinhar’ yanlıştır. Neler mi, gelin birlikte göz atalım…

Salatayı servis öncesi soslayın

Tazecik yeşilliklerle hazırladığınız nefis salatanızı sakın ola ki yapılış esnasında soslamayın. Bu uygulama salatanın tüm çıtırlığını yok edecektir. Bunun için en iyisi sosu salatayı servis etmeden hemen önce dökün.

Makarnayı haşladıktan sonra soğuk sudan geçirmeyin

Makarnanızın vitaminini, besin değerlerini ve lezzetini kaybetmesini istemiyorsanız, haşlama sonrası soğuk sudan geçirmeyin. Yapmanız gereken makarna suyunu süzüp sosla karıştırmak. Sosunu içine çeken makarnalarınız daha leziz ve diri olacaktır.

Yemeğe önce sarımsağı, sonra soğanı atın

Yemeklerde sarımsak kullanacaksanız, kavurma işlemi sırasında önce soğanları, yumuşamaları ardından ise sarımsakları ekleyin. Aksi halde onlar sarımsaklar yüksek sıcaklıkta uzun süre kalamadıklarından yanacaklardır.

Buzluktan çıkan eti hemen ocağa atmayın
Etinizi buzluktan çıkarır çıkarmaz ocağa koyarsanız normalden daha fazla su salıp lezzetini kaybedecektir. İşin doğrusu eti oda sıcaklığına yakın hale gelene kadar dışarıda bekletmektir.

Kek yaparken yumurtayı çok çırpmayın

Hamurun içine koyduğunuz yumurtaları çok fazla çırpmayın. Gereğinden fazla çırparsanız kekiniz kabarmaz. Şeker taneleri eriyinceye kadar çırpmak yeterli olacaktır.

Pilavlık pirinci iyice yıkayın

Pilav yapmadan önce pirinçleri nişastası tamamen gidene kadar ve süzgeçten şeffaf su akmaya başlayana kadar yıkayın. Aksi takdirde tane tane pilav sizin için hayal olacaktır.

YORUMLAR