Mutfakta Dağınıklığa Son

230

Mutfak çoğumuz için çok özel. Tekli ya da çiftli içilen sabah kahveleri, aile ile birlikte yenilen lezzetli yemekler, geceyarısı buzdolabı önü buluşmaları ve dahası… Hayatın temposu oldukça hızlı aktığından mutfakta geçireceğimiz molalar giderek kısalmakta. Öyle ki bazen on dakikada bir omlet hazırlamak, beş dakikada hızlı bir sandviç yemek ya da işe gitmeden önce ışık hızıyla masayı toplamamız gerekebiliyor. Çünkü mutfak dağınıksa evin tamamı dağınık gözüküyor! Mutfak dağınıklıklarından kurtulabilmenin yegane yolu ise, mutfağınızda kendinize özel, neyin nerede olduğunu bildiğiniz, basit ama işlevsel bir düzen kurmaktan geçiyor. Mutfağınızı derli toplu tutmanıza yardımcı olacak küçük önerileri sizin için sıraladık…

Tamam, sizi anlıyoruz, mutfak sizin için özel bir alan ama lütfen onu oturma odası havasından çıkarın. Sade ve işlevsel dekorasyona yönelin. Günümüzde mutfak dolapları için üretilmiş oldukça pratik çözümler sunulmakta. Örneğin mutfak dolaplarınız çok genişse raylı sistemlerden satın alın ve tüm dolabı verimli bir şekilde kullanın.

Mutfak düzeni önemli

Mutfakta dolap içlerinde yer alan eşyaları kullanım amaçları doğrultusunda gruplandırın. Her bir grubu, kendine en yakın gruplarla aynı dolaplarda tutun ki, dolaptan dolaba koşturmanıza gerek kalmasın. Çok sık kullandığınız tabak ve bardak gibi eşyaları, kolay ulaşabileceğiniz dolaplarda tutun. Tavalarınızı iç içe koyarak, tek bir dolapta toplayın. Saklama kapları ve kapakları mutfak dolaplarında geniş yer tutarlar. Kapağı kayıp kaplarınız varsa bunlardan bir an önce kurtulun. Diğerlerini ise kapakları bir yerde, kapları hemen yanında olacak şekilde yerleştirin.

YORUMLAR