Ödül Tatlısı Kerebiç

3674
kerebiç tatlısı

Ali Kemal Fincan yazdı.

 

Kerebiç ismi garip gelebilir, Mersin’e özgü bir ödül tatlısıdır. Nasıl yani diye düşünebilirsiniz.

Sadece “Ramazan Ayı”nda üretilen, oruç tutanların kendini bu tatlıyla ödüllendirdiği iftar tatlısıdır.

Kerebiç Mersin’de Silifke Caddesi Tahtalı Camii civarındaki Arap kökenli tatlıcıların 1940-1960’lı yıllarında ,yarattığı ve o semtte yaşayanlara pazarladığı bir Ramazan tatlısıdır. Bu harika tatlıyı Debbağ ailesi ve Gazioğlu kardeşler bulmuşlar ve sadece Ramazan ayında Mersin halkına sunmuşlardır.

Bu tatlıcılara ilaveten Yoğurt pazarında seyyar kerebiççi olarak çalışmaya başlayan Oğuz’u, Kerebiççi Hayri’yi eklemek gerekir.

Bu tatlı Mersin’e yakın olmalarına rağmen Adana ve Tarsus’ta bilinmez ve satılmazdı. Ama şu an Türkiye’nin her yerine kolilerle dağıtıldığını biliyorum.

kerebiç tatlısı

Gelelim içeriğine; içi cevizle, yeşil fıstıkla ile doldurulan irmik, un ve tereyağı ile yapılan kerebiç‘in bir özelliği, çöven otunun şekerle karıştırılmasıyla elde edilen bir köpükle servis edilmesidir. Eskiden büyük kalaylı kazanlarda cevizli olarak yapılırmış, günümüzde fıstıklı olarak da yapılıyor ve çok seviliyor.

Ayrıca köpüğünün çöven otundan yapılması harika bir keşif. Bu krema ve çörek birbirlerine çok yakışıyorlar. Üzülmek mi sevinmek mi gerekir, günümüzde yılın 12 ayında artık bulmanız mümkündür.

kerebiç tatlısı

Ünü Mersin sınırlarını aşmış rahmetli dondurmacı Halil bu tatlıyı gelen istek üzerine tüm aylarda satışını yapmaya başlamıştır Böylece Ramazan ayı İftar geleneği bozulmuştur. Daha sonra Kerebeççi Oğuz,ve Hayri Usta ve diğerleri sabit dükkanlarında satmaya başladılar ve Ramazan ayına ait olan özelliği ne yazık ki unutuldu gitti..

Bu güzel tadın TSE tarafından daha tescili yapılmamıştır, bu eksikliğin bir ana önce çözülmesi gerekir…

Sevgiyle kalın…

 

YORUMLAR