Operanın Efsanevi Sopranosu Leyla Demiriş Vefat Etti

197
Leyla Demiriş

Soprano Leyla Demiriş, tedavi gördüğü Fulya Acıbadem Hastanesi’nde 23 Eylül Cuma günü vefat etti. Sanatçı için 26 Eylül Pazartesi günü saat 11:00’de Süreyya Operası’nda tören düzenlenecek.

Leyla Demiriş, yeteneği, renkli ve güçlü sesiyle İstanbul Devlet Operasını aralıksız 41 yıl, yurt içinde ve yurt dışında büyük başarı ile temsil etti.

Soprano Leyla Demiriş’in, eşi besteci Devlet Sanatçısı Okan Demiriş’in kendisine ithafen bestelediği “IV. Murat”, “Karyağdı Hatun”, “Yusuf ile Züleyha” isimli Türkçe operaları ve Adnan Saygun’un “Köroğlu” isimli operası ile Mevlana Oratoryosu’nun dünya prömiyerlerindeki başarılı yorumu, Türkiye kültür ve sanatına yapmış olduğu değerli hizmetleri ile adından sıkça söz ettirmiştir.

Leyla Demiriş

Soprano Leyla Demiriş, 1964 yılında başlayan solistlik kariyerini, İstanbul Devlet Operası’nın kuruluşunun 45. yılı onuruna düzenlenen özel konserle noktalamıştı. 1964 yılından 2005 yılına kadar 41 yıl Baş Solist olarak başrollerde oynayan Leyla Demiriş, eşi Okan Demiriş ile, sanat hayatları boyunca uluslararası seviyede eserler üreterek Türkiye operasını dünyaya tanıtma hedefini misyon edinmişti.

İlk plağını 1986 yılında çıkaran Soprano Leyla Demiriş, yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da önemli başarılara imza atmıştı. New York Metropolitan Operası’nda, NY Senfoni Orkestrası eşliğinde konser veren ilk Türk opera sanatçısı olan Demiriş, geliştirdiği çok özel şan teknikleri ile birçok Türk sanatçı yetiştiriyordu.

 

YORUMLAR