Orkide ve Eşek Arısı, ABD’de Ödül Kazandı

202
Orkide ve Eşek Arısı

İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Hazal Bayar öncülüğünde 3. sınıf öğrencileri “Orkide ve Eşek Arısı” adlı filmiyle, ABD’de Spotlight Korku Film Ödülleri Gümüş Ödülü’nü kazandı.

3. sınıf öğrencileri İlay Onar, Aybüke Özdemir, İbrahim Katmerci ve Göksu Hacıbekirler “Orkide ve Eşek Arısı” adını verdikleri 14 dakikalık kısa filmle korku sineması dalında Türkiye’ye ödül getirdi.

İEÜ İletişim Fakültesi Sinema ve Dijital Medya Bölümü Araştırma Görevlisi Bayar, öğrencilerin “Hareketli Görüntülerin Kuram ve Pratiği” dersi kapsamında liman kelimesinden yola çıkarak proje hazırladığını belirterek, “20’ye yakın öğrencimiz 6 proje oluşturdu. Öğrencilerimiz korku filmi çekmek istediklerinden bahsettiler. Ben de araştırmalarımı korku sineması ve kadın katiller üzerine yapıyorum. Birlikte bir senaryo oluşturduk. Orkide çiçeğinin bir çeşidi eşek arısını andırıyor. Eşek arıları da çiçeği eş olarak görüyor. Filmimizde bu hikayeden yola çıktık. Melez beden hikayesi oluşturduk. Filmimizi çeşitli festivallere gönderiyoruz.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Atlanta kentinde Spotlight Korku Film Ödülleri Gümüş Ödülü’nü kazanan filmin, 7. Lions Uluslararası Kısa Film Ödülleri kapsamında Marka Ajans özel ödülü aldığını da belirten Bayar, öğrencilerin bir ödülle daha döndüğünü aktardı.

Filmde oyuncuların yine öğrencilerden oluştuğuna işaret eden Hazal Bayar, şunları kaydetti:

“İlay Onar ve asistanımız Emre Kırtunç oyuncu olarak yer aldı. Altı gün Mordoğan’da çekim yaptık. Işık, set gibi bütün ekibimiz öğrencilerimizden oluşuyor. Atlanta’da gerçekleştirilen Spotlight Film Ödülleri’nden ödülle dönmek bizim için mutluluk verici. Üniversitemizde verilen eğitimin ödülle buluşması karşısında gurur duyuyoruz.”

 

YORUMLAR