Palmiyegiller’den Hurma

297

Dilhan Hız yazdı.

Ortadoğu’nun temel besin maddelerinden olan ve ülkemizde de özellikle Ramazan aylarının gediklisi olan hurma, özünde Palmiyegiller’den bir çekirdekli yemiştir. Yaklaşık olarak iki yüz kadar cinsi olduğu tahmin edilen hurma, ağaç dikimini takiben 7 yıl içinde meyve verir. Akdeniz Havzası’nın güneyi, Ortadoğu, Kaliforniya ve Avustralya ile ülkemizde Ege ve özellikle Akdeniz bölgemizin kıyı şeridinde yetiştirilen leziz meyvenin ülkemizde Datça (Girit) hurması ve Gölköy hurması adlı iki alt türü bulunuyor.

Basra doğumlu…
İnsanoğlunun yetiştirdiği en eski bitki çeşitlerinden biri olan hurmanın geçmişi M.Ö. 6000 yıllarına dayanıyor. Basra Körfezi civarında doğduğuna inanılan hurmayı Babil’in en eski yerlileri olan Sümerler’in en azından 5000 sene önce ilk defa yetiştirdikleri tahmin ediliyor.

Kuzey Afrika ve Orta Doğu bölgelerinin ekonomisinde büyük rol oynayan hurmanın Amerika’ya ise İspanyollar tarafından 19. yüzyılın başlarında getirildiği sanılıyor.

Lakabı ‘hayat ağacı’
Özellikle büyük ve etli olanlarının tadında geçilmediği hurma; ortasında zarımsı bir kabukla sarılı tek çekirdek halinde tohumu bulunan çok tatlı ve besleyici bir meyve. Üstelik tazesi kadar kurutulmuşu da değerli. Meyvesinden, özünden, ağacından ve yapraklarından farklı şekillerde faydalanabileceğiniz taze hurmada yaklaşık olarak % 20 oranında nem, % 60-65 oranında şeker ve % 2 oranında ise protein bulunuyor. Şekerle sorunu olanlar, aman dikkat! Kurumuş hurmada şeker oranı % 75-85 civarında seyrediyor.

hurma

Lakabı ‘hayat ağacı’ olan hurma sindirim sistemi, göz ve cilt sağlığı için oldukça faydalı. Kendisinden ayrıca kanser tedavisinde de faydalanılıyor. Hurmanın 100 gramı içerdiği 277 kalori ile günlük ortalama 1500-2000 arası kalori ihtiyacımızın önemli bölümünü karşılıyor. 74.97 gram karbonhidrat içeriği ise enerji ihtiyacımızı karşılamada çok iddialı. Protein içeriği olarak çok zengin olmasa da 1.81 gram protein içeriği ile protein barındıran ender meyvelerden biri. Dolayısıyla vegan beslenenler için ciddi anlamda değerli. Hiç kolesterol içermeyen ‘hayat ağacı’, bu özelliğiyle tam bir kalp-damar dostu!

Ülkemizde en çok Ramazan aylarında tüketilen hurma, dünya mutfaklarında özellikle son dönemlerde sıklıkla kullanılıyor. Pek çok doğal reçetenin öncelikli tatlandırıcılarından olan hurmadan ‘yalancı çikolata’ dahi yapılabiliyor. Pastacılık alanının vazgeçilmezlerinden olan hurmanın şekerlemesi ve hatta şarabı da yapılmakta. Sadece Ramazan’da değil, yıl boyu tüketmeniz dileğiyle…

 

YORUMLAR