Met Gala’da Performans Sanatçısı Gözaltına Alındı

264
gözaltı

1946 yılından beri her sene New York’taki Metropolitan Müzesi Kostüm Enstitüsü yararına düzenlenen Met Gala, bu yıl 1 Mayıs tarihinde gerçekleşti. Rus sanatçı Fyodor Pavlov Andreeviç, çıplak ve saydam bir kutunun içine hapsolmuş halde, ünlülerin yürüdüğü kırmızı halıda performans gerçekleştirdi.

Rus sanatçı Pavlov Andreeviç, çıplak halde sergilediği performansı dolayısı ile kamusal alanda teşhir, devlet idaresine mukavemet, haneye tecavüz ve genel ahlaka aykırı davranış suçlamalarıyla polis tarafından gözaltına alındı.

Sanatçı Fyodor Pavlov Andreeviç’in sosyal medya hesabından paylaştığı videoda sergilediği performans, çevredekilerin tepkisi, polis ve güvenlik görevlilerinin tavrı net olarak görülebiliyor.

Bu çalışma, sanatçının daha önce Venedik Bienali, São Paulo Bienali, Moscova’daki Garage Güncel Sanatlar Müzesi’nin yeni binasının açılışı gibi meşhur sanat etkinliklerinde gerçekleştirdiği beş parçalık Foundling (Terk Edilmiş Bebek) performans serisinin bir parçası olarak yapıldı. Serinin diğer ayakları da tutuklanmayla sonuçlanmıştı.

Sanatçının arkadaşlarının sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlara göre, halen gözaltında bulunan Pavlov Andreeviç yargılamanın başlamasını bekliyor. Paylaşımda “Şayet kutunun akıbetini merak eden varsa, o da tutuklu” ifadesi yer aldı. Sonuç itibariyle, kutu beş performansta da kullanıldı ve epey bir dünya turu yaptı.

 

YORUMLAR