Pet Şişelere Dikkat

117

Dr. Özyaral uyarıyor: “Pet şişelere dikkat!”

“Titiz Misin?” programının sunucusu Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral kullanıcıları pet şişelere karşı uyarıyor. Pet şişelerin tek kullanımlık ürünler olduklarının altını çizen Özyaral, geri kullanıma uygun olmadıklarını hatırlatıyor. Pet şişelerin içerisindeki su tüketildikten sonra hiçbir şekilde gıdai amaçlı saklama kabı olarak kullanılmaması gerektiğini söyleyen uzman doktor; pet şişelere kurulan turşuların tehlikesine dikkat çekiyor…

“Kışın sofralarımızın önemli bir yiyeceği olan turşuları ister kendiniz yapın, ister çarşıdan ya da köy pazarlarından alın, dikkat edilmesi gereken iki önemli unsur vardır. İlki nasıl bir kabın içinde olduğu ve hangi malzemeden yapıldığı, ikincisi ise kullanılan malzemenin tazeliğidir” diyen Doç. Dr. Oğuz Özyaral, turşuların içinde bulunduğu kapların asla daha önce kullanılmış pet şişeler olmaması gerektiğini belirtiyor ve ekliyor: “Bu iki ayrı sağlık sorununa yol açar. Birincisi hijyenik açıdan tamamen sağlıksızdır. Daha önce kimin, ne şekilde kullandığını bilmediğiniz, birilerinin ağzını değdirdiği bir şişenin kullanılması söz konusudur.”

Turşunun gerek yapım sürecinin, gerekse saklanmasının son derece önem arz ettiğini söyleyen Doç. Dr. Oğuz Özyaral “Eğer turşu yapacağımız sebze küflü ya da çürük olursa zamanla içerisindeki mikroorganizmalar ortama toksin salgılar. Biz bunlara mikotoksin deriz. Böyle bir ürünün tüketilmesi başta kusma, zehirlenme gibi belirtiler gösterebildiği gibi sindirim sisteminde kanser tetikleyicisine de dönüşebilir. Gerek sebzelerin küflü ve çürük olması, gerekse de pet şişelerin içine kurulması ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Turşu kış mevsiminde, içinde barındığı bağışıklık sistemini destekleyen bakteriler açısından sağlıklıdır. Turşunuzu, taze sebzelerle, az tuzlu olarak, cam kaplarda hazırlayın.” önerisinde bulunuyor.

YORUMLAR