Prof. Dr. Sancar ‘a Helal Olsun…

183
Köyden Nobel Ödülüne Uzanan Başarı Hikayesi

Köyden Nobel Ödülüne Uzanan Başarı Hikayesi

Yüksek öğrenimimizle bizleri mesleki olarak etiketleyen, ülkemiz ve insanlarımız başta olmak üzere dünyanın geleceğine hizmet etme fırsatını veren en büyük paydaşlardan birisi üniversitelerimizdir. Bir Ankara Üniversiteli olarak üniversitemizin devletimizin imkanları ile bize kazandırdıklarına karşın her zaman üniversitemizi desteklerimizle, işbirliklerimizle yüceltmekle ilgili olabilecek katkılarımızı esirgemeden çalışıyoruz ve çalışacağız.

Üniversitelerimizin en büyük misyonu geleceği şekillendiren bilimin doğduğu yerler olabilmeyi başarmak. Burada bilim insanlarımıza yüce görevler düşüyor, bilim insanlarımız imkansızlıklarla imkanlı olmak arasındaki bulundukları konumları geleceğe çevirmek konusunda çalışıyorlar. Çalışmalarıyla bilim adamlarımızın ülkemizin ve dünyanın gündemine damgasını vuracak örnek çalışmalara imza atması gerekiyor, o zaman ülkemiz çok yönlü kazanımlara erişecek.

Köyden Nobel Ödülüne Uzanan Başarı Hikayesi

Prof. Dr. Aziz Sancar köyden Nobel ödülüne kadar uzanan zorlu başarı hikayesi ise dünyaya bir ders verdi; ülkemizin gençliğine, kurumlarına, akademilerine ve yönetim kadrolarına ise örnek oldu. Mütevaziliği, olağan üstü azmi, vatanına ve insanlarına olan sevgisi ile sadakati, sermaye olarak benimsediği insanlığı ile aslında hepimize güzel bir ilham kaynağı da oldu. Prof. Dr. Sancar Nobel ile gelen başarısının takdirlerini USA de hissetmek yerine onları vatanıyla, ülkesiyle, insanlarıyla, paylaşmayı tercih etti ve Türkiye’ye geldi. Günlerce süren yoğun bir programlar dahilinde değişik kesimlerimizle buluştu, birlik beraberliğimizle bilim üretimimizi pekiştirecek önerilerini ve tavsiyelerini dile getirdi, basınımızda bu süreçlere müthiş bir ilgi gösterdi. Ayrıca ülkemizde okuyan ve değişik ülkelerde önemli başarılara imza atan vatandaşlarımızın da ülkemizi unutmamaları için örnek oldu.

Prof. Dr. Sancar eğitim ve bilim dünyasında gençlere, eğiticilere, akademisyenlere iyi bir örnek oldu ve biz istersek her şeyi yapabiliriz gerçeğini hafızalarımıza yerleştirdi. Ülkemizde devletimizin sunduğu imkanların başarısında temel faktör olduğunu, USA da ise deneysel çalışmalar için ortam ve imkanlar bulduğunu söyleyen vatansever hocamız zeka değil, çalışma vardır sözüyle de gönüllerimize bir su serpmiş oldu. Aziz Sancar hocamızı ne kadar takdir etsek, ne kadar onur duysak azdır. Bu zor günlerimizde bizlere müthiş bir motivasyon sağladı.

Köyden Nobel Ödülüne Uzanan Başarı Hikayesi

Ankara Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve ekibi de Prof. Dr. Sancar’ı olağanüstü misafirperverliği ile çok iyi ağırladı, onun başarısını ekibiyle paylaştı ve tüm bilim dünyasına yayılmasına önayak oldu, ona üstün hizmet beratını verdi, üniversite içerisindeki bir meydana onun adını koydu, kendisinin anısına bir çınar ağacı dikti. Son derece değerli bu organizasyon için Ankara Üniversitesini ve tüm destekleyenleri tebrik ediyoruz.

Ülkemizin ve insanlarımızın isteyeceklerini başarmamak için hiçbir nedeni ve engeli yok. Bugünden sonra gencimiz yaşlımız, öğretmenimiz akademisyenimiz, yöneticimiz memurumuz, mühendisimiz doktorumuz, politikacımız her konudaki büyüklerimiz el ele verelim ve daha çok çalışalım, hep birlikte güçlü geleceklere imza atalım.

 

YORUMLAR