Roald Dahl 100 Yaşında

57

Edebiyat ve sinema tarihinde sıradışı kalemiyle iz bırakan, dünya çocuk edebiyatının önemli isimlerinden İngiliz yazar Roald Dahl 100 yaşında. Mizahın, ironinin, hayal gücünün ve şaşırtıcı sonların büyük ustasının okurlarını sürprizlerle dolu bir yıl bekliyor!

Kaç nesil onun kitaplarıyla büyüdü. Bugün pek çok yetişkinin çocukluğunda unutulmaz yer etmiş sinema filmlerinde de onun imzası var. Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Matilda, Dev Şeftali, Koca Sevimli Dev gibi çocuk edebiyatında birer başyapıt sayılabilecek klasiklerin yazarı, dünyanın her yanından çocuk ve yetişkin milyonlarca okurun severek okuduğu uçarı serüvenlerin yaratıcısı Roald Dahl’ın doğumunun üzerinden tam 100 yıl geçti.

Roald Dahl Türk okurlarıyla ilk kez 1989 yılında Can Çocuk Yayınları’ndan çıkan Charlie’nin Çikolata Fabrikası buluşturmuştu. 27 yılın ardından, yazarın 100. doğum yılında okurları yine şahane bir kitap bekliyor: Benek Tozu ve Diğer Müthiş Sırlar Mart sonunda, raflarda yerini alacak!

Roald Dahl’ın Koca Sevimli Dev (The BFG) adlı kitabından aynı adla uyarlanan film, bu yılın Temmuz ayında, Steven Spielberg’in yönetmenliğiyle beyaz perdede!

YORUMLAR