Sakıp Sabancı Müzesi’nde Yaz Okulu Başlıyor

123
Sakip Sabanci Muzesi Yaz Okulu

Sakıp Sabancı Müzesi, okulların kapanmasıyla beraber hem sanatsal yönden kendini geliştirmek hem de sosyalleşmek isteyen çocukları 10 Temmuz’dan itibaren yaz okulunda ağırlamaya hazırlanıyor.

Sakip Sabanci Muzesi Yaz Okulu 2

Sakıp Sabancı Müzesi Yaz Okulu’nda çocuklar ; sanat etkinliklerinden yogaya, dans atölyelerinden kampa, bilim ve teknoloji atölyelerinden pikniğe kadar pek çok alanda kendilerini geliştirme fırsatı bulacak.

Sakip Sabanci Muzesi Yaz Okulu 3

Cihangir Yoga eğitmenleri yönetiminde sabah saatlerinde yapılacak yoga çalışmalarında çocuklar, esneklik ve güçlerini arttırarak koordinasyon becerilerini geliştirecekler. Çocukların kendi bedenlerine dair algılarının güçlendirilmesinin hedeflendiği etkinlik kapsamında konsantrasyon ve hayal gücüne yönelik çalışmalar da yer alacak. Sakıp Sabancı Müzesi’nin bahçesinde kamp deneyimi sunan etkinlik kapsamında çocuklar takım çalışmalarında yer alacak, çadır kurmayı ve kamp ritüellerini öğrenecekler. Sakıp Sabancı Müzesi’nin farklı yönleriyle tanıtıldığı “Müzede Sanat” etkinlikleri, çocukları kültür ve sanat eserleriyle buluşturuyor. “Feyhaman Duran. İki Dünya Arasında” ve “Selim Turhan. Tez – Antitez – Sentez” sergilerinin, program kapsamında gerçekleştirilecek özel turları, bu sergilerin içeriğine paralel atölye çalışmalarıyla tamamlanacak. Müze bahçesindeki rehberli turlarda hem çocukların doğaya dair algı, bilgi ve deneyimleri arttırılacak, hem de burada bulunan sanat eserleri tanıtılacak. Merve Turan’la baskı, Erhan Cihangiroğlu’yla illüstrasyon, Enis Malik Duran’la resim, heykel ve kukla çalışmaları gerçekleştirilecek. Çocuklar, Mutfak Sanatları Akademisi’nin (MSA) hazırladığı yemek kutularıyla öğle yemeklerini piknik yaparak geçirecekler. Swing İstanbul eğitmenleri yönetiminde gerçekleştirilen Lindy Hop Dans Atölyesi’nde çocuklar, swing müziği eşliğinde yapacakları danslarla ritim duygularını geliştirecekler. Her gün farklı bir temayla gerçekleştirilen bilim ve teknoloji atölyelerinde çocukların öğrendiklerinden yola çıkarak kendi üretimlerini ortaya çıkarmaları amaçlanıyor. Çocuklar, “Akıllı Kartpostallar”, “Karanlık olunca Lambası Yanan Kâğıttan Evler”, “Algoritmik Sanatla Tişört”, “Algoritmik Sanatla Poster” ve “Kâğıttan Piyano” başlıklı atölye çalışmalarında gerçekleştirdikleri projeleri daha sonra yanlarında götürebilecekler.

Sakip Sabanci Muzesi Yaz Okulu 1

 

YORUMLAR