Sangria; Soğuk İspanyol

448
Sangria

Dilhan Hız yazdı.

 

İspanyol’ların, sıcak yaz akşamları için bire bir alternatiflerinden biri olan Sangria, bu ara çok popüler. Restoranlardan, cafelere, açık büfelerden, publara nerede soğuk birşeyler içmek isteseniz, kendileriyle mutlak surette karşılaşıyorsunuz. Soğuk mu, soğuk. Lezzetli mi, lezzetli.

E, öyleyse… Salud.

Kişisel fikrimi sorarsanız, buz, şarap ve meyveyi seven biri olarak, Sangria’yı pek çok listenin üst sıralarına ekleyebilirim. Benim gibi düşünen çok kişi olduğuna da eminim. Ama kimi “içki dediğin sert olur” fikirliler için, gereksiz bir seçenek de olabilir tabii.

Adı, rengi, kokusu ve tadıyla en çok da kadınların hoşuna giden bu özel içki, adından da anlaşılacağı üzere İspanya-Portekiz kökenli. Çok da yaygın olmayan bir inanışa göre ise Sangria ilk olarak Britanya kolonisi olduğu dönemlerde, Antil Adaları’nda içilmeye başlanmış. Adı, kırmızı renginden hareketle İspanyolca’da kan anlamına gelen sangre kelimesinden geliyor.

Homemade Delicious Red Sangria

Tipik bir Sangria’nın olmazsa olmazları, kırmızı şarap, portakal suyu, şeker ve romdur. Ama günümüzde brendi, votka ve hatta beyaz şarap kullanılan versiyonları dahi mevcut. Sangria’nın içine konulacak meyveleri kişisel tercihler belirlese de, portakal, limon, şeftali, yeşil elma ya da greyfurt gibi yoğun aromalı meyveler kendisine pek yakışır.

Yüzlerce alternatifini bulabileceğiniz Sangria’yı bir de benim reçetemden tatmak isterseniz işte tarifim:

Genişçe bir kaseye sevdiğiniz türde bir şişe kırmızı şarabı boşaltın.

Tercihe göre iki kesme şeker ya da iki kaşık bal ekleyin.

Yarım çay bardağı rom ilave edin.

Yaklaşık olarak dört orta boy portakal kullanacağımız bu tarifte portakalların üçünü taze olarak sıkın ve şarap-rom karışımına ekleyin.

Son portakalı ve küçük bir yeşil elmayı minik küpler halinde kesin.

Bir limonu dilimleyin.

Meyveleri şaraplı karışıma ekleyin.

1 çubuk tarçın atın ve yavaş hareketlerle karıştırın.

Buzdolabında beklettiğiniz Sangria’nıza servis öncesi bol buz ekleyin. Unutmayın, Sangria’nın tadını büyük ölçüde, içerikte kullanacağınız şarap ve romun kalitesi belirler.

Afiyet olsun…

 

YORUMLAR