Sarımsaklı Mayoneze Güzelleme

110
sarımsaklı mayonez

Dilhan Hız yazdı.

 

Pek çoğunuzun, salatalarda ya da patates kızartmasının yanında tercih ettiği mayonez, gastronomi ile uğraşanlar için adeta bir geçiş belgesi gibidir. Bu alanda çalışan öğrenciler, gerçek kıvamda ve tatta mayonez hazırlayabildiklerinde çok yol katetmişler demektir.

Yapımı aslında oldukça basit olan ama kıvamını tutturmanın ustalık gerektirdiği bu vazgeçilmez tat, günümüzde farklı çeşnilerle yepyeni kimliklere bürünmekte. Ben de bugün sizler için en sevdiğim mayonezi seçtim. Tarifi bir porsiyon için hazırladım, istediğiniz biçimde çoğaltabilirsiniz. Oranlara dikkat ettiğinizde, ne kadar doğal ve leziz bir mayonez yarattığınıza şaşacaksınız.

Malzemeler:
1 yumurta sarısı
¼ limon suyu çeyrek
1 çay kaşığı Dijon Hardalı (isteğe bağlı)
20 ml zeytin yağı (isteğe bağlı)
100 ml ayçiçek yağı
1 diş sarımsak
tuz
karabiber

Hazırlanışı:
Yumurta sarısı ve hardal durmaksızın çırpın. Limon suyunu ilave edip çırpmayı sürdürün. Bu noktada çırpma hızınızı biraz daha artırabilirsiniz. Karışım homojen bir yapı aldığında, en önemli aşamaya geliyoruz. Bu noktada öncelikle ayçiçek yağın,ı azar azar sosumuza ekliyoruz. Sosta kesilme olmaması için yağı çok az ve sık eklememiz gerekiyor. Yağ ile birlikte kıvamın ve rengin değiştiğini fark ediyorsanız, doğru yoldasınız demektir. Sırada zeytinyağımız var. Aslına bakarsanız, pek çok tarifte zeytinyağı kullanılmaz. Ben tadı ve aromayı güçlendirdiğini düşünüyorum. Zeytinyağının ardından, kıvamla ilgili karar verme aşamasına geliyoruz. Çok kıvamlıysa, birkaç yemek kaşığı su ile açabilirsiniz. Mayonezimiz neredeyse hazır, sıra çeşnilendirmede. Tuz, karabiber ve sarımsağı ekliyoruz. Sarımsaklı mayonezimiz hazır.

Tabii tamamen doğal olan, katkısız mayonezimizi buzdolabında saklamak koşuluyla birkaç gün içinde tüketmemiz gerekiyor.

Afiyetle…

 

YORUMLAR