Selülitlere Savaş

215
selülit

Dr. Sinan İbiş yazdı.

 

Portakal kabuğu görünümü yaratan ve selülit adı verilen bu estetik sorun, aslında bir sağlık problemi.

Selülitin gerçek nedeni henüz belirlenemese de oluşumunda genetik ve metabolik faktörlerin rol oynadığı biliniyor. Hormonal problemleri olan, yanlış beslenen, çok sık kilo alıp veren, yanlış diyetler uygulayan ve hareketsiz bir yaşam sürdüren kadınlarda selülit artıyor. İnsüline direnç gelişen hastalarda, tiroid bezi tembelliği olanlarda, aşırı kortizol üretimi sorunlarıyla boğuşan kişilerde ve varis veya lenf ödemi olanlarda da selülit görülebiliyor. Selülit için en hazırlayıcı faktör kadınların hormonları.

Selülit bir kilo problemi gibi algılansa da bu gerçeği tam olarak yansıtmıyor. Balık etli hatta zayıf kadınlarda bile selülit oluşabiliyor.

Kilo verseniz dahi selülitlerinizden kurtulamayabilirsiniz. Bunun nedeni selülit oluşumuna yol açan şişlik sorununun yağ hücrelerini etkileyip, fonksiyonlarını bozması ve dolaşımı olumsuz yönde etkilemesi. Lenfatik sistem, dolaşım sisteminden farklı olarak, içindeki lenf sıvısının kan dolaşımına taşıyan bir sistem. Lenf sıvısı vücudunuzun hücresel düzeydeki faaliyetleri sonrasında ortaya çıkan atık maddeleri veya vücuda giren mikropları taşıyor. Lenf sıvısı lenf nodlarından süzülüp temizlendikten sonra kan dolaşımına karışıyor. Eğer lenf sıvısının kan dolaşımına taşınması sırasında yetersizlik varsa zamanla özellikle bacaklarda şişlikler meydana geliyor. İşte bu tabloya lenf ödem deniyor. Eğer bu yetersizlik giderilmezse, bacaklar çok şişebilir. Halk arasında bu soruna “fil hastalığı” deniyor.

fil hastalığı

Lenfatik sistem doğuştan yetersiz olabilir. Bu hastaların normalde bacaklarında şişme yakınması olmayabilir. Ancak lenfatik sistemi zorlayıcı, tetikleyici faktörler yetmezliğe neden olur. Kalıcı şişlikler gelişebilir. İşte bu tetikleyici faktörlerden biri de uçak yolculukları. Yolculuklar sonrasında ortaya çıkan, sonra geçen özellikle tek taraflı bacak veya ayak şişmeniz varsa bu hastalığı mutlaka düşünmek gerekir. Hastalar genelde bu durumu önemsemezlerse bir süre sonra şişlikler kalıcı hale gelebilir.

Bu nedenle selülitle savaşırken hazırlıklarınızı sadece kilo verme ve egzersizle sınırlandırmamalısınız. Selülitlerinizden kurtulmak istiyorsanız işe öncelikle selülitinizin ne kadar ilerlemiş olduğunu anlayarak başlayın. Bunu anlamanın en kolay; selülitli bölgenizi iki parmağınızın arasına sıkıştırmak ve portakal kabuğu görüntüsünün ne kadar ortaya çıktığına bakmaktır.

selulit

Portakal kabuğu görüntüsü ne kadar belirginse mücadeleniz o kadar güç olacaktır. Kişilerin bedenlerindeki pek çok şikayetin bir arada olduğu düşünülürse tek başına bir metotla bu problemlerin hepsini birden ortadan kaldırmak, pek mümkün olmayacaktır. En sağlıklı, en hızlı ve en etkili tedavi sonuçlarına ulaşmak için kişinin ihtiyaçlarına uygun metotların bir araya getirilerek kişiye özgü tedavi programlarının hazırlanması en uygun olan yöntemdir.

 

YORUMLAR