Simurg Fotoğraf Sergisi

148

Vacit Arman yazdı.

 

Simurg Fotoğraf Sergisi

Kuşların dünyası ve Kuşların fotoğraflanması, günlük yaşantımın stresinden ve yoğunluğundan uzaklaştıran bir uğraş olarak hayatıma girdiği andan itibaren sıkıntılar, stresler taşınabilir bir yük haline geldi.

Bu sevimli dostlarımız, kendi yaşam alanlarına insanoğlunun yaptığı müdahaleler nedeniyle; sulak alanların kurutulması, yanlış tarım uygulamaları, kuraklık, kaçak avlanma ya da HES gibi uygulamalar sonucu yaşam ve üreme alanlarının daralması ile karşı karşıya kalmışlardır. Bütün bunların sonucu olarak izlemekte olduğumuz tür sayısında zaman içinde azalmalar meydana gelmektedir. Serginin amacı belirtilen durumla ilgili olarak kamuoyunun farkındalığını artırmaktır. 2012-2015 yılları arasında 4 yıllık bir çalışmanın ürünü olarak belki de birçoğunu bir daha göremeyeceğimiz; Saz Horozu, Akkuyruklu Kartal, Çamur Çulluğu, Alaca Yalı Çapkını, Kara İskete, Kar Serçesi gibi kuşların fotoğraflarının da yer aldığı sergi TESK Sanat Galerisinde 25 Mayıs 2018 saat 18,30 ile 31 Mayıs 2018 tarihi saat 12.00 a kadar fotoğraf severlerle buluşacaktır.

SİMURG Farsça bir kelime olup, 30 kuş anlamına gelmektedir. Sergiye isim ararken kuşların en ulu’su kabul edilen Zümrüd-ü Anka Kuşu (Farsça karşılığı SİMURG) ilham kaynağı oldu. Efsaneye göre günün birinde Anka Kuşu ortalıktan kaybolur. Bunun üzerine tüm kuşlar onu aramak için yollara düşer. Anka Kuşu’nun Kaf Dağı’nın ardında olduğunu duyarlar. Oraya ulaşmak için çok sayıda zorlu vadiyi geçmek gerekir. Bu vadiler; İstek Vadisi, Aşk Vadisi, Marifet Vadisi, Hayret Vadisi, Tevhid Vadisi ve Yokluk Vadisi olarak adlandırılmaktadır. Kuşlar bu vadileri aşmakta zorlanır ve birer birer dökülerek bazıları Zümrüd-ü Anka’ya ulaşmaktan vazgeçerler. Fakat bu kuşların içerisinde yalnızca 30 kuş Kaf Dağı’na ulaşmayı başarır. Oraya vardıklarında anlarlar ki esas Zümrüd-ü Anka, kendileridir.

SİMURG ortaya çıktığında diriliş ve yeniden var oluş gibi anlamlar taşımıştır. Küllerinden yeniden doğan Zümrüd-ü Anka Kuşu temelde kendi şansını yaratmayı ifade etmektedir. Bu bağlamda insanlar kuşlarla yakınlaştıkça dünyaları değişmekte ve kendi Zümrüd-ü Ankalarını aramaya başlamaktadırlar. Sabreden ve emek veren herkes inanışa göre kendi Zümrüd-ü Anka’sını yaratabilmektedir. Bu güzel efsaneyi fotoğraflarda yaşamak üzere fotoğraf severleri bekliyoruz.

Sevgiyle kalın,

 

YORUMLAR