SİYAD’dan Sony Pictures’a Sansür Tepkisi

95
Sony_Pictures_Sansur_1

SİYAD(Sinema Yazarları Derneği) Yönetim Kurulu, Türkiye’de bazı bölümleri sansürlenerek gösterime giren “Blade Runner 2049” filmiyle ilgili, filme sansür uygulayan uluslararası dağıtımcı Sony Pictures’a tepki gösterdi.

Türkiye’de 6 Ekim’de gösterime giren filmde çıplaklık içeren sahneler yer almamış, filmin sahnelerini kestiği anlaşılan Sony Pictures, uyguladığı sansürü “bazı bölgelere, yerel kültüre saygılı olmak için filmin kısmen kesilmiş versiyonunu dağıttığını” belirterek savunmuştu.

Sony_Pictures_Sansur_2

SİYAD tarafından yazılan açık mektupta “Türkiye’deki sinema izleyicilerinin her çeşit çıplaklık görüntüsünden rahatsızlık duyacaklarını varsaymak Türkiye halkına ve Türkiye’deki sinema izleyicilerine hakaret niteliği taşımaktadır” şeklinde açıklama yapıldı.

Sony_Pictures_Sansur_3

Açıklama metni şöyle:

Türkiye’ye “Blade Runner 2049”ın oto-sansürlü bir versiyonunu sunmanızı infialle karşılıyor ve de bunu “yerel kültüre saygı” olarak meşrulaştırma çabanızdan derin rahatsızlık duyuyoruz. Kendini “yerel bir kültür” için neyin uygun olup neyin uygun olmadığına karar verme yetkisinde görüp bunu söz konusu “kültüre” empoze etmek, o “kültüre” yapılabilecek en büyük saygısızlıkların başında gelir. Türkiye halkının ve özelde Türkiye’deki sinema izleyicilerinin her çeşit çıplaklık görüntüsünden rahatsızlık duyacaklarını varsaymak Türkiye halkına ve Türkiye’deki sinema izleyicilerine hakaret niteliği taşımaktadır.

Türkiye’de filmlerin sansürlenmesinden muzdarip olduğumuz bir gerçek olsa da (bizler ulusal sansüre de karşıyız), sizin pozisyonunuz şu ana dek maruz kaldığımız ulusal sansürden bile daha gülünç biçimde darlaştırıcı bir pozisyon.
Bu konuda derhal özür dilenmesini ve mevcut durumun en kısa sürede düzeltilmesini, geçmişte de yaşanmış olabileceği kuşkusu yaratan benzer durumların bir daha tekrarlanmamasını talep ediyoruz.

 

YORUMLAR