Size Özel Zeytinyağı

112
zeytinyağı

Dilhan Hız yazdı.

 

Şimdi zeytin krallığı egemen

Mutfaklarda margarin dönemi biteli uzun zaman oldu… Artık pek çoğumuz sıcak-soğuk yemeklerimizde zeytinyağı kullanıyoruz. Hatta uzmanlaştık gibi; salatalarda farklı, yemek yapımında farklı türler seçiyoruz. Sızmanın önemini de kavradık. Soğuk sızmaya bayılıyoruz… Peki, öyleyse sızma zeytinyağında bir adım öteye geçmeye ne dersiniz? Ufak dokunuşlarla mutfağımızın vazgeçilmezi olan sızmayı güzelleştirmeye ne dersiniz?

Tahmin edeceğiniz üzere konumuz aromatik zeytinyağı yapımı. Hiç de sanıldığı kadar zor değil üstelik. Tek zorluk aroma seçimi aslında. Çünkü kimimiz yoğun aromalardan yanayız, kimimiz ise hafif aromatik esintilerle mutlu olabiliyor.
Benim sizlere önerim, hazırlayacağınız aromatik yağları küçük cam şişelerde hazırlamanız. Azar azar hazırlayacağınızdan, tadını çok fazla tutmadığınız şişeleri de kolayca tüketebileceksiniz böylece.

İlk önerim aromayı ciddi ciddi hissetmek isteyenlere geliyor. Bol baharat ve olmazsa olmaz sarımsak başrolde. Baharat seçimi ve içerikte kullanacağınız malzemelerin oranları tamamen size kalmış durumda tabii…

Aroma severlere:
Erken Hasat Sızma Zeytinyağı
Sarımsak (Bol)
Taze Biberiye
Top Karabiber
Tane Küçük Kırmızı Biberzeytinyağı

Light Düşünenlere:
Soğuk Sızma Zeytinyağı
Sarımsak
Taze Kekik
Limon Kabuğu
Limon Ağacı Yaprağızeytinyağı

Hepinizin mutfağında kolayca hazırlayabileceği bu ‘size özel’ zeytinyağlarını ister salatalarda, ister mezelerde hatta kahvaltıda peynirin üzerinde kullanabilirsiniz.

Afiyet Olsun…

 

YORUMLAR