Spagetti Kepçesinin Büyük Sırrı

462
spagetti kepçesi

Dilhan Hız yazdı.

 

İçinizde makarna sevmeyeniniz var mı? Peki ya spagettiye ‘hayır’ diyebileniniz?

Şahsen ben çok yüksek bir tokluk seviyesinde değilsem, genelde hep ‘evet’ derim spagettiye. Annelerimizin yıllar yılı kocaman süzgeçlerle süzdüğü spagettiyi gün geldi biz kendinden süzgeçli özel tencerelerle sularından arındırdık. Pişirmesine pişiriyor, süzmesine süzüyorduk da, bir türlü uygun kaşığı bulup tabaklara alamıyordu bu uzun boylu makarnaları. Sonra minik çaplı bir züccaciye devrimi sayesinde, O’nunla tanıştık. Spagetti kepçesi. Peki neydi alamet-i farikası?..

Sıradan bir spagetti, belli aşamalarda yapılır. Önce ihtiyaç dahilinde spagetti cinsi makarna alınır (bu konuya birazdan değineceğim), sonra kaynayan suya yavaşça bırakılır ve piştikten sonra arzu edilen sosla servis edilir. Buraya kadar her şey normal de… Nedir bu ‘ihtiyaç kadar’ spagetti? Şüphesiz kişiye göre değişir. Ancak dünya genelinde geçerli bir gramajı da vardır tabii…

spagetti kepçesi

İşte bu noktadan hareketle başlangıcını bilmediğimiz bir zamandan bu yana spagetti kepçesinin içerisinde bulunan ve çoğu kimsenin ne olduğunu anlayamadığı orta büyüklükteki delik kullanılır. Evet, yanlış duymadınız. Siz de sadece su süzmeye yarıyor sanıyordunuz değil mi?

Spagetti kepçelerinde yer alan deliklerin genişliği markalara göre değişir. Örneğin Amerikan yapımı bir ürün ise, Amerika Tarım Departmanı’nın (USDA) belirlediği ölçü esastır. Bildiğim kadarıyla, yerli üretimlerde de dünya genelinde olduğu gibi, çoğunlukla bu oran kullanılır.

Afiyetle…

 

YORUMLAR