Kaplumbağa Süper Diego Türünü Yok Olmaktan Kurtardı

288
kaplumbağa

100 yaşındaki çalışkan kaplumbağa Diego, türünü tek başına yok olmaktan kurtardı.

Sadece 50 sene önce Hood adasına özgü dev Galapagos kaplumbağalarından 14 tane kalmıştı. Bilim insanları bu 14 dev Galapagos kaplumbağasının üremek için birbirinden çok uzakta olduğunu düşünerek, neslinin tükenmesini önlemek adına tüm Galapagos kaplumbağalarını komşu bir ada ola Hood adasında toplamıştı.

ABD’de yaşayan Galapagos kaplumbağası Diego’nun bu kaplumbağalar ile aynı türden olduğu fark edilince, 1977’de Hood adasına götürülmüş. Diego da tüm gücü ile projeye destek vermiş. Bu özverili çalışmasından ötürü artık ismi Süper Diego olarak anılıyor. 1,5 metre boyunda 80 kilo ağırlığındaki Süper Diego’nun 6 tane kaplumbağa eşi bulunmakta.

kaplumbağa

800 adet yavruya babalık yapmış. Yapılan araştırmalar, Hood adasına özgün Galapagos kaplumbağalarının her 5 üyesinden ikisinin Diego’nun yavrusu olduğunu gösteriyor.

Süper Diego’nun özverisi ve çalışkanlığı sayesinde Galapagos kaplumbağalarının sayısı 20 bin civarına ulaşmış ve giderek de artıyor. Süper Diego’nun 70 yıl daha yaşayacağını düşünürsek, gelecekte daha fazla Galapagos kaplumbağası bebeği ile karşılaşacağız gibi duruyor.

 

YORUMLAR