Telefon Alacaklar Ve Telefonu Olanlar Dikkat

142
telefon alacaklar dikkat

Burak Bozkurtlar yazdı.

 

Öncelikli olarak piyasada bilinen %99 oranında kullanılan Apple’ın işletim sistemi IOS ile çalışan akıllı telefonlar ile Samsung marka’nın popüler olduğu Android işletim sistemini kullanan diğer markaların, (NOKIA, SONY XPERIE; LG, HUAWEI) yanında Windows Phone da windows mobil işletim sistemi ile toplumumuzun neredeyse tamamı tarafından kullanılmaktadır.

Telefon alırken yada mevcutta akıllı telefon kullananların dikkat etmesi gereken konuları, temel düzeyden olabildiğince yukarıya taşıyan uyarılara kulak kabartmakta fayda var…telefon alacaklar dikkat

1.Telefonunuzu alırken kimlik oluşturma, işlemlerini en kısa sürede yapmalısınız. Samsung Account başlığı ile Türkçe desteği olan sayfasından hemen kaydınızı oluşturmalısınız. Apple’ın, AppStore’da(mağazasında) kendine has kalitesi olduğu için bu kaliteden faydalanmak adına tek bir hesap oluşturmanın verdiği güvenlik hissi ise tartışılmaz. Bu konuda Google Play Store (android mağazası) ile Samsung Account’un ayrı üyelikler olması, marketin güvenirliğini ve bağımsızlığını sorgular niteliktedir.

2.Telefon çalındığında veya kaybolduğunda bulmak adına mağazalardan ücretsiz olarak “telefonumu bul” benzeri uygulamaları da hemen kullanmaya başlamalısınız.

3.Güvenlik konusunda ayrıca bir yazı yazmak gerek aslında ama şimdilik ön bilgiler verelim;

a. Güvenliğin tam olarak sizin kontrolünüzde olduğunuzu bilmeden %100 güvenlik diye bir kavramdan söz edilemez.

b. Verilerin barındığı (fotoğraf, video, konuşma metinleri, sistem dosyaları vs.) sunucuların, başka markalar tarafından barındırılması ise çok büyük bir güvenlik zafiyetidir.

c. Bireysel kripto tekniklerini kullanarak, verilerin şifrelenmesini sağlayabilirsiniz ama NSA, yani Amerikan halkının dahi %3 ünün haberdar olduğu bir konuda sizleri ürkütmek istemem. Kısacası %100 güvenlik yeni nesil bilgisayarların, şifre kırma becerisi sadece saniyelerle ölçülerek çözülüyor.telefon_dikkat_3

4. Telefon için sigorta masrafından kaçmayın. Az ödemeler ile telefonunuzu sigortalarsanız hem kayıp sonrası maddi kaybınız bir nebze karşılanır, hem de telefon kullanımında güveni hissedersiniz.

5. Telefonunuz için, kılıf ve ekran koruyucu kesinlikle almalısınız. Düşme karşısında dayanıklı olan kılıfları tercih etmelisiniz.

6. Telefonunuz üzerinden bankacılık işlemleri gibi bir çok hassas konuda uzmanlaşın ve apk. türündeki uygulamaları, lisanssız olarak yüklemeyin. Ayrıca her yüklediğiniz uygulamada, sizden istenen izinleri de bilerek indirme yapmakta fayda var.telefon_dikkat_4

Güvenlik konusunda şunları da eklemek isterim;
Avrupa birliği uyum yasaları gereğince, kabul ettiğimiz bilgi güvenliği konularının, yerli çözümler ile olmayışı, vatandaşlık bilgilerimizin çalınarak yeni nesil yüz tanıma sistemlerinin güvenliğini ve dolayısı ile bizlerin, devletin alamadığı güvenlik çözümleri ve yapamadığı, özel şirketlerin ar-gelerinden beklediği geliştirmeleri hızlıca yapmamız gerektiğini de belirtmekte fayda var. Yani, bir devlet düşünün, yerli yazılımları ile geliştirme yaptığını iddia ediyor ve somut araçları da gösteriyor. Ancak kaleyi içten yani şimdiki dönemde, sistemi ele geçirenlere teslim etmeye hazırlanmak konusunda şuursuzca bir gidişat. Evet bu gidişat, biz gençlerin farkında olmak zorunda olduğunu ve ihtiyar delikanlılarında bizlere artık destek vermesi gerektiğini de gösterir.

Telefonlarınıza göz kulak olun yoksa yeni nesillerin gözü kulağı kalmayacak…

 

YORUMLAR