Trüf, Şarap ve Peynir Ama İlle De Mektup!

166

Dilhan Hız yazdı.

 

Fransa’nın güneydoğusunda mini mini bir köy olan Grignan sonsuzluğa uzanan lavanta tarlaları, çeşmeleri, nefis trüf mantarı, çeşit çeşit şarap ve peynirleri kadar dünyada bir ilk olan Mektup Festivali’yle de anılıyor. Her yıl Temmuz ayı başlarında gerçekleşen festival, nostaljik bir güzelleme niteliğinde…

mektup festivali

Her gastronomi meraklısı gibi ben de Fransa’nın mini mini köylerine, kasabalarına bayılırım. Birbirinden özel lezzetler çıkar karşınıza buralarda. Grignan da böyle bir köy. Güney Fransa’da çeşit çeşit peynirleri, şarapları ve dünyaca ünlü pek kıymetli trüf mantarıyla ünlü bu minik köyün tatlarına diyecek yok. Uçsuz bucaksız lavanta tarlalarına, küçüklü büyüklü çeşmelerine ve kartal yuvası görünümlü şatosuna da. Ama bu köyde yeme-içmeden daha önemli bir şey var ki, bu yazımı gastronomiden bağımsız hale getiren de ta kendisi! Her yıl Temmuz ayında Madame de Sevigne’nin anısına düzenlenen Mektup Festivali.

mektup festivali

Madame de Sevigne, Fransız edebiyat tarihinde kızına yazdığı edebi değeri yüksek mektuplarla anılıyor. Festival Madame de Sevigne’nin Grignan’da yaşadığı şatosunun bahçesinde gerçekleştiriliyor. Bahçenin her yerine birbirinden şık masalar yerleştiriliyor. Ziyaretçiler de bu masalara oturup sevdikleri kişilere mektup yazıyorlar. Festivalin sponsorlarından biri olan Fransız Posta İdaresi de bir şıklık yapıyor ve buradan gönderilen mektupları alıcısına bedava ulaştırıyor.

Madame de Sevigne aslında yaşamının büyük bir bölümünü Paris’te geçirmiş. Ancak doğup büyüdüğü köyünü ve şirin şatosunu hiç unutmamış Yazdığı mektupların çoğunda Grignan’ı anmış, durmuş.

Mektupların edebiyat tarihinin tozlu yapraklarında kaldığı günümüzde, benim gibi nostaljik özlemler çekenler için bire bir olan bu festivali özetle de olsa size tanıtmak istedim. Kim bilir, belki içinizden biri bu yazıyı okur ve seneye Temmuz’da Fransa’dan bir mektup alıveririm.

Neden olmasın?

 

YORUMLAR