Uluslararası Antalya Film Festivali, Fırça Vuruşlarıyla Başladı

40
antalya film festivali

Uluslararası Antalya Film Festivali, Fırça Vuruşlarıyla Başladı

55. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin sanatsal afişine de imza atan dünyaca ünlü ressam Ahmet Güneştekin ve ‘Çoban Ressam’ olarak adını duyuran Sinan Demir, öğrencilerle birlikte Korkuteli İlçesi’ndeki Ulucak Şehit Mustafa Demir İlkokulu’nun duvarına Troya’yı resmetti. Güneştekin ve Demir, bir hafta süren çalışmanın son fırça vuruşlarını Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in de katıldığı törende attı.

Uluslararası Antalya Film Festivali’nin dünya çapında önemli bir noktaya geldiğini belirten Güneştekin, böyle bir festivalde imzasının bulunmasından dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi. ‘Dünyanın bütün festivallerini gezdim. Gerçekten herkesi kıskandıracak bir festival’ diyen Güneştekin, kendisine bir köy okulunun duvarını boyama teklifi geldiğinde de heyecanlandığını belirtti.

Son olarak 2004 yılında Coşkun Aral ile Türkiye’yi gezdiğinde Siirt’e bağlı Eruh ilçesinde boşaltılmış bir köyde duvara resim yaptığını ve o günden bu yana duvar boyama fırsatı bulamadığını belirten Güneştekin, “Antalya Film Festivali için tasarladığım afiş nedeniyle buraya gelecektim. Arkadaşlar köyden söz etti ve okulun duvarına bir resim yapmamı istedi. Uzun yıllar Anadolu’dan beslenen bir sanatçıyım. 17 yılda 5 bin kasaba ve ilçe gezdim. Asistanlarımı buraya gönderdim ve duvara bir Troya resmi önerdim. Onlar büyük bölümünü tamamladılar, bir kısmını ben boyayacağım. Umarım kalıcı olur” diye konuştu.

Doğduğu Köyün Okulunu Boyadı
Okulun duvarının bir bölümünü boyayan Sinan Demir ise ‘Bu köyün dağlarında dünyaya geldim. Çobanlık yaparken resme merak sardım. Öğretmenimin desteğiyle 12 yaşında yeteneğimi keşfettim. 15 yaşında Coşkun Aral ile tanıştım. Türkiye’nin farklı şehirlerinin yanı sıra yurt dışında sergiler açtım. Köyümün okulunun duvarını Ahmet Güneştekin’le boyamak benim için büyük mutluluk” dedi.
1 öğretmeni ve 13 öğrencisi bulunan köy okulunda çocukların heyecanı dikkati çekti. Sanatçılarla bir hafta boyunca okullarını boyayan çocuklar, önlüklerindeki boya lekeleri ile kendilerini havadan görüntüleyen drone’u meraklı gözlerle takip etti. Boyama etkinliğinin ardından çocuklar, ‘Festival Tırı’yla sinema keyfi yaşadı.

 

YORUMLAR