Uşak’ta 2000 Yıllık Nekropol Bulundu

85
Usakta 2000 Yillik Nekropol Bulundu kapak

Uşak’ta yol çalışmaları esnasında Roma dönemine ait olduğu tespit edilen 2000 yıllık nekropol alanı bulundu. Mezarların savaşlarda ölenler için sembolik olarak yapıldığı zannediliyor.

Uşak Müze Müdür Vekili Şerif Söyler, yaptığı açıklamada, Kayağıl köyü yakınlarında sürdürülen yol çalışması sırasında Roma dönemine ait nekropol alanına rastlandığını ve bölge tescil edildikten sonra Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü izniyle kurtarma kazısına başladıklarını dile getirdi. Söyler; söz konusu alanda 52 sondaj yapıldığını, 33 mezar açıldığını ve şimdiye kadar alanda ana kayaya oyulmuş arkosollü, ana toprağa oyulmuş basit mezar ve tekne tipi olmak üzere 3 tip mezar bulunduğunu dile getirdi.

Usakta_2000_Yillik_Nekropol_Bulundu_1

Kazıda sıkça mezar hediyelerine rastlandıklarını dile getiren Şerif Söyler; “Mezarların tamamına yakınında iskelet bulunmaması dikkat çekici. Nekropol alanda iskelet olmamasını bunların sembolik mezar olmasına bağlıyoruz. Tüm bunlar, yaşanan savaşta bir yakınını kaybeden ve cesedi eve ulaşmayanlar için yöre halkı tarafından burada sembolik bir mezarlık oluşturulduğunu düşündürüyor. Çünkü o dönemde dini inançlara göre mezar başlarında seremoni yapılıyordu. Tahminlerimiz mezarların bu seremoni için hazırlanmış olduğu yönünde.” dedi.

Usakta 2000 Yillik Nekropol Bulundu 2

Yüzeye yakın bazı mezarların tarihi eser kaçakçıları tarafından tahrip edildiğini sözlerine ekleye Söyler, tarihi ve kültürel mirasa verilen bu zararların hiçbir şekilde telafi edilemeyeceğini vurguladı.

Kurtarma kazısı tamamlandığında bir rapor hazırlanacağını belirten Söyler, “Koruma önlemleri alındıktan sonra bölgenin akıbeti belli olacak. Önemli olan bizim bilimsel anlamda kazıyı tamamlamamız” dedi.

 

YORUMLAR