Uykularımızı Kaçıran Taciz Ve Çocuk İstismarı Tehlikesi

359
çocuk istismarı

Ömür Can Yerli yazdı.

 

Öncelikle konunun uzmanı değilim, ama bir baba olarak yazıyorum bunları. Eşim, kızım doğduğunda Ana Çoçuk Eğitim Vakfı’nda (AÇEV) eğitim almıştı. Ben de onu dikkatle dinlemiştim. Malum, ülkemizde gün geçmiyor ki bir taciz ve istismar olayı uykularımızı kaçırmasın.

AÇEV’de bir hikaye anlatıyorlar. Bir oğlan çocuğu istismara uğruyor ve sizce kim yapmıştır diye soruyorlar. Mahallenin deli çocuğu, bakkal, üst komşu ve amca şıkları var. Çoğunluk, mahallenin deli çocuğu diyor. Oysa ki doğru cevap amca. Burada anlatılmak istenen tehlikenin nereden geleceği belli olmadığı. Bir Japon atasözü duymuştum, “Prinçteki siyah taşlardan korkma, beyaz taşlardan kork” diye. Ne kadar güzel bir söz.

çocuk istismarı

Pedofili, sosyal statü, eğitim, ekonomi gibi unsurlar ile sınırlı değil. Dolayısı ile her yetişkin birey risk unsurudur. Öncelikle yapılması gereken, evlatlarımızı eğitmek. Onlara, dokunmak konusunda bilgi vermek. Misal göğüs, kalça ve bacak arasına kimsenin dokunamayacağını anlatmak. Yoksa çocuk, tacize uğradığını anlamayacaktır. Diğer bir husus ise, istismar edenlerin birçoğunun küçükken istismara maruz kalmış olmaları.

Yine AÇEV’de ortaya çıkan bir olay vardı; Bir oğlan çocuğu, (gördüğünüz üzere cinsiyet fark etmiyor) annesine, babasının ona bir şeyler yaptığından bahsediyor. Anne şüpheleniyor ve çocuğa ayrıntıları anlatmasını istiyor. (Tabi burada yazamayacağım detaylar) Baba, AÇEV tarafından polise şikayet ediliyor. Babanın ifadesi; “Babam da bana yapardı ne var ki bunda.”

Ben kendi evlatlarıma, benim dahi o bölgelere dokunamayacağımı söyledim. “Sizin bedeniniz, size özel” dedim. Acil bir sağlık durumunda, ancak gerekli olması halinde dokunabileceğimi de anlattım. Yani şu mesajı verdim onlara, “Babanız olarak ben bile dokunmuyorsam, kimsenin size dokunmasına izin vermeyin.”

çocuk istismarıçocuk istismarıçocuk istismarıçocuk istismarı

Bana göre yapılması gerekenler;

-Anne ve baba olarak, öncelikle konu ile ilgili eğitim alınmalı,
-Çocuklar eğitilmeli,
-Çocuklar, amca, dayı, teyze vb. ile banyo yaptırılmamalı,
-Çocuklar, bu yakın güven duyulan insanlar ile yatırılmamalı,
-Çocukların sosyal medya kullanımı, kontrol altında tutulmalı. Malum bir çok oyunda bile sohbet odaları mevcut. Buralar pedofililerin bulunabileceği ve çocuklarımıza ulaşabileceği alanlar. Çocuklarımıza, sosyal medya kullanırken; yaşıt gibi görünse dahi, tanımadığı hiç kimse ile sohbet etmemeleri gerektiği anlatılmalı. (Ki genelde kendilerini çocuk yaşta tanıtıyor bu sapıklar)

Velhasıl, gözümüzden sakındığımız evlatlarımızı, başka gözlerden de sakınmamız gerekiyor.

Fotoğraflar için Anadolu Fotoğraf Dergisinden takım arkadaşım Zerrin Mete’ye ait. Ona sonsuz teşekkür ediyorum. Taksim Galatasaray’da Çocuk İstismarına dikkat çekmek için yapılan Grafiti etkinliğinde çekmiş bu kareleri.

 

YORUMLAR