Uyumaya Yardımcı En İyi 5

215

Uyku sorunu mu yaşıyorsunuz? Yapılan araştırmalara göre, belli yiyecekleri tüketerek bu sorununuzu çözebilirsiniz.

Düzenli uyku, kasların tamiri ve büyüme için olmazsa olmazdır. Ne yazık ki çoğumuz tavsiye edilen, 7-9 saat uyku süresini yakalayamıyoruz. Oysa ki derin uyku, kasların onarılması ve büyüme hormonu üretimi için esastır. Ayrıca uyku eksikliğinin, yemek yeme isteğinizi de artırdığı uzmanlar tarafından belirtilmekte. Bu durumda düzensiz ve eksik uykunun yanında başta kilo almak olmak üzere,  bir çok sorunları da beraberinde getiriyor.

uyku sorunu

İnternette yayınlanmış uzman görüşlerini sizin için derledik.İşte araştırmalara göre, uyku sorununuzu çözecek, en iyi beşli..

 

1 Somonuyuma sorunu
Clinical Sleep Medicine dergisinin araştırmasına göre; uzmanlar, akşam yemeğinde somon yiyen kişilerin, tavuk eti ve siyah et tüketen kişilere göre, daha hızlı ve derin uyuyabildiklerini belirtmişler. Tabi bu araştırmada, tek tüketimlik bir durum kastedilmiyor. Haftada en az bir, münkünse üç kere somon tüketilmesini öneriyorlar.

 

2 Fasulyeuyku sorunuColumbia Tıp Fakültesi’nin araştırmasına göre, lifli yiyecekler, uzun uyku süresi için en mükemmel tercih. Fasulyeler ise lif oranı oldukça yüksek gıdalar olduğundan ve akşam yemeklerinde tercih edilebileceğinden dolayı; bu besini tüketmek uzun uyumanıza yardımcı oluyor.

 

3 Vişne Suyuuyku sorunu
The Journal of Nutrition’un yayınladığı uzman görüşlerine göre; vişne suyu, özellikle orta yaş ve üstü kişilerde, uyku kalitesini ve süresini artırıyor.

 

4 Soya Fındığıuyku sorunu

Yüksek oranda soya proteini içermektedir. Nutrition Journal dergisinin yayınladığı uzman görüşerinde; soya proteini (isoflavone) tüketiminin, uyku kalitesine ve süresine direkt olarak pozitif etkisi olduğu belirtiliyor.

 

5 Antep Fıstığıuyku sorunuAntep fıstığı; lif, protein ve kalbe faydalı yağlar içeriyor. Uzmanlara göre, içerdiği B-6 vitamini de uyku getirici özelliğe sahip. Günde bir avuç tüketilmesinin, hem sağlık hem de uyku düzeniniz açısından faydalı olacağını belirtiyorlar. Tabi lezzeti de cabası …

 

YORUMLAR