Uzmanlar Uyarıyor

45

Kendinize bilinçsiz şeker yüklemekten kaçının!

Son günlerin sağlık alanında en çok tartışılan konusu hiç şüphesiz ki şeker! Pek çok kişinin kafası şeker yükleme testi ile ilgili karışmış durumda. Kimileri gereksiz hatta tehlikeli derken kimileri doktorun gerekli görmesi durumunda mutlaka yapılması gerektiğini söylüyor. Konuyu Uzm. Dyt. Işın Sayın’a danıştık. İşte değerli cevaplarından satırlarımıza yansıyanlar…

Bilindiği üzere her insan bir diğerinden farklı bünye özelliklerine sahiptir. Bu nedenle her hastalığa kişilerin verdiği vücutsal tepkiler apayrıdır. Konu şeker olunca durum iyice karışmakta, çünkü bu noktada son derece kişisel olan ‘beslenme biçimleri’ işin içine girmektedir.

Gün içinde şeker yükleniyoruz

Konuya ilişkin görüşlerini sorduğumuz Uzm. Dyt. Işın Sayın “Öğle sonrası arkadaşlarla krokanlı, akışkan çikolata kremalı bir dilim pasta yediniz, aynı gün akşam da dışarıda bir koca tabak makarna yediniz. Bunun Türkçesi, ‘bir günde iki defa şeker yüklemesi yaptınız’ şeklindedir. Eğer sık sık karbonhidrat ağırlıklı besleniyorsanız, kontrolsüz meyve yiyorsanız, unlu mamüllere hayır diyemiyorsanız; kendinize bir iyilik yapın ve doktorunuzun önerdiği şeker yükleme testinden korkmayın. Unutmayın ki; hekiminizin reaktif hipoglisemiyi açlık kanında teşhis etmesi mümkün değildir.” açıklamasını yapıyor.

Çoğu bireyde reaktif hipogliseminin açlık kanında teşhis edilmesinin mümkün olmadığını, durumun ancak ve ancak 3 saatlik şeker yükleme testinde netleşebileceğinin altını çizen Sayın; “Bunun için pek çoğumuzun yediği 1 dilim pastadaki kadar şekerin yüklenmesine izin verin. Böylece tanı konulabilsin, vücudunuzda ne olup bittiği anlaşılsın ve gerekiyorsa tedavi başlatılabilsin”diyor.

Bir çok bireyin kendi haline bıraktığında kendi elleriyle zaten defalarca şeker yüklemesi yaptığına dikkat çeken diyetisyen hekim “Acaba siz reaktif hipoglisemiden gelip, diyabete giden yolda neredesiniz? Farkında bile olmadan kendi kendinize sürekli yükleme yaparak geçirdiğiniz günleri unutmayın. Erken tanı ve farkındalık sağlayan bu test için, kar zarar hesabını buna göre yapın.Çünkü bilimsel araştırmalara göre; diyabetin erken evresi olan reaktif hipoglisemide, erken tanı ve farkındalık; size sevdiklerinizle geçirebileceğiniz en az 15 sağlıklı yaşam yılı kazandırır” şeklinde konuşuyor.tu ve ekledi: “Şeker yüklemesi, reaktif hipoglisemiyi anlamanın tek yoludur. Buna izin vermezseniz yaşadığınız tatlı ataklarıyla, her gün kendinize şeker yüklemesi yapıp durursunuz. Bu durum sizi diyabete kadar götürebilir.”

YORUMLAR