Vasıf Kortun SALT’ı Bırakıyor

230
Vasıf Kortun

Artforum’un haberine göre deneyimli küratör Vasıf Kortun, SALT Araştırma ve Programlar Direktörlüğü görevinden 2017 yılında ayrılacak. Kortun, yönetim kurulundaki yerini ise koruyacak.

Vasıf Kortun’un ayrılması, kısa vadede SALT’ta çağdaş sanat arka planına sahip kıdemli bir küratörün bulunmayacağı anlamına geliyor.

Kortun’un yerini alması en muhtemel isim ise Araştırma ve Programlar yardımcı koordinatörlerinden Meriç Öner. Kortun’un kesin ayrılma zamanı ise, halen onarım gören SALT Beyoğlu binasının açılış tarihine göre belirlenecek. Binanın 2017 ortasında açılacağı tahmin ediliyor.

vasif_kortun_salt_birakiyor_3

SALT, ziyaretçileri, eleştirmeye ve iletişim kurmaya teşvik eden yapısı ile öne çıkan deneysel düşünceye ve araştırmaya yönelik yenilikçi programlar geliştiren, öğrenmeye ve tartışmaya açık bir ortamdır. SALT, bir araya getirdiği güncel sanat, mimari, tasarım, şehircilik, sosyal ve ekonomik tarih odaklı kapsamlı bilgi ve belge kaynaklarını yeni araştırma imkanlarıyla kamuya açar. SALT etkinlikleri, İstanbul’da SALT Beyoğlu ve SALT Galata, Ankara’da SALT Ulus üzerinden bütünsel bir program kapsamında yürütülür. İstiklal Caddesi üzerindeki SALT Beyoğlu, sergi ve etkinlik mekanlarından oluşur. SALT Galata, bünyesinde atölye, sergi ve konferans alanlarının yanı sıra kapsamlı bir kütüphane ve arşivi bir araya getiren SALT Araştırma ile Osmanlı Bankası Müzesi bulunur. Sergi ve program mekanlarını içeren SALT Ulus, ayrıca genç araştırmacıların uzun dönemli projeler yürütmesi için iki konuk araştırmacı ofisine sahiptir.

 

YORUMLAR