Vicdan İçin Taşeron Aranıyor

239
ürgüp belediyesi

Bora İbicek yazdı.

 

Ülkemizde sokak hayvanları sorunu malumunuz. Bendeniz hayvansever biri olarak, sanırım yanlış ülkedeyim. Hergün uykularımı kaçıracak cinsten vahşet haberlerini görmekten bıktım usandım.

Bu tarifsiz kötülüklerin kaynağında maalesef belediyeler var. Hemen hemen hepsi.. Bakmayın siz kelli felli başkanların kucağında bir yavru köpekle şirin mi şirin pozlar verdiklerine. Siz hiç bir hayvan barınağına gittiniz mi? En modern, en demokrat belediye olsun, şöyle habersizce bir gidin bakalım herhangi bir barınağa, içinizde birazcık merhamet, birazcık vicdan varsa, en hafifinden bir ay uykularınız kaçacak demektir.

Bir kaç gün önce, Ürgüp Belediyesinin insanlık dışı vahşeti ile karşı karşıya kaldık. Görüntülerde Ürgüp Belediyesi ekipleri, sokaklardan topladıkları yavru köpekleri, ısız bir yere götürüp, tekmeleyerek öldürüyorlardı. O kabus görüntüleri, ne yayınlamaya ne de bahsetmeye gücüm yok aslında. Asıl üzerinde durmak isteğim konu; belediyenin olaydan sonraki tavrı. Önce inkar ettiler; ”olayın bizimle alakası yok, bu bir karalama kampanyası.”, fakat görüntülerdeki Ürgüp Belediyesine ait 50 US 819 resmi plakalı araç, bu çabayı silip attı. Sonra Başkan Bey’in pırıl pırıl yuvalarda, tombiş yavru köpeklerle minnoş pozları.. ı-ıh olmadı yine anlatamadılar hayvanseverlere.

Bugün yeni açıklama yapmışlar ulusal ajanslara; ”Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, sokak köpeklerine kötü muamele iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda görülen 2 taşeron çalışanı açığa aldıklarını, soruşturmanın sonucunu kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.”

İşte sorunun asıl kaynağı da yukarıdaki açıklamada. Oturduğum bölgenin Sosyal Demokrat Belediyesi! de dahil olmak üzere, belediyeler sokak hayvanlarını toplama işlerini ihale ile taşeron firmalara veriyorlar. Peki bu ihalelerin şartları nasıldır acaba? Biraz mantık yürütelim; taşeron firma ihtiyaç anında gidip belediye bölgesi içindeki hayvanı oradan alacak. Bu rutin işlemi neden belediye personelinden oluşan bir ekip yapmıyor? Bu ihaleler götürü usülü değil, yani ne kadar köpek o kadar para demek firma için. İş böyle olunca sabahtan akşama kadar, ekmek parası! peşindeki bu ekipler, sahipli sahipsiz, küpeli, aşılı, ufacık yavru demeden, kelle başı sayılarını artırabilmek ve akşam evlerine ekmek götürebilmek için, modern belediyemizin, yaşam dolu sokaklarında gizemli arabaları, ellerinde uyuşturuculu tüfekleri, gırtlaktan yakalama sopaları ile vahşi batı filmlerinden fırlamış edaları ile, çoluk çocuğun gözü önünde katliamdan katliama koşuyorlar.

Her fırsatta önümüze koyduğunuz, övündüğünüz o inanç dünyasında, sizlerin yaptıklarına yer yok.

Demek ki sizin içinize vicdan koymayı unutmuşlar Bay Başkan. Vicdanı ihale ile alamazsınız, bulamazsınız, aramayın..

 

YORUMLAR