William Shakespeare’in Bilinmeyen Yönleri

556
Shakespeare

Ali Kemal Fincan yazdı.

 

26 Nisan 1564 – 23 Nisan 1616 tarihleri arasında yaşamış, iyi bir tiyatro adamı, iyi bir tüccar, iyi bir şair, oyun yazarı, oyuncu ve tefeci William Shakespeare. Eserinde Tarsus’tan bahseden yazar

Babası döneminin en zengin tüccarlarından biridir, annesi ise en zengin toprak ağalarından birinin kızıdır. Bu anlamda şanslı bir adamdır William Shakespeare.
Ticarete, zenginliğe aşinadır. Geçim sıkıntısı gibi bir derdi olmadığı için yazmaya uzun vakitler ayırabilmiştir. Sanat camiasıyla iç içe bir yaşam sürmüştür.

Dönemin en büyük tiyatrosunun ortağıdır.

Günümüze ulaşan eserleri, bazı ortaklaşa yazılanlarla birlikte 38 oyun,
154 sone, iki uzun öykü şiirden oluşur.

Shakespeare

Yazdıklarından daha fazlasını ticaretten, hatta “Büyük Yazarların Gizli Hayatları” kitabının yazarı Robert Schnakenberg’e göre tefecilikten kazanmıştır. Edebiyat dünyasında büyük tartışma yaratan Robert Schnakenberg’in kitabına göre Shakespeare, kıtlık döneminde tahıl ticareti ve tefecilik yaparak, vergi kaçırarak geçimini sağlayan bir tüccardır. Ancak İngiltere, dünya çapında ünlü bir edebiyat efsanesi yaratmak istediğinden dolayı Shakespeare’in bu yönleri tarihten silinmiştir. Bu iddia kimilerine, büyük bir iftira gibi gelebilir. Ancak ünlü yazarın babasının tefecilikten birkaç kez yargılandığı kayıtlarda ter almaktadır.

Romeo ve Juliet, Hamlet, Othello, Kral Lear, Macbeth, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Antonius ve Kleopatra ile Pericles bazı eserleridir.

Shakespeare, 1607 yılında yazdığı “Pericles, Prince of Tyre” oyununda, beş sahne boyunca Tarsus’u anlatır. Oyunda bahsedilen Tarsus, iyi ve erdemli insanların yaşadığı fakat bir süredir kötü yönetilen bir şehirdir. Mimarisi ve tertemiz sokaklarıyla görenleri büyüleyen, uygar bir kentten bahsedilmektedir. Kadın ve erkeklerin sosyal hayatta birlikte yer aldıkları vurgulanmakta, eğitime ve bilime önem verildiği anlatılmaktadır.

pericles_prince_of_tyre_2

Sevgiyle Kalın….

 

YORUMLAR