“Wonder Woman” Tunus’ta da Yasaklandı

157
Wonder Woman Tunus Yasaklandi

Gösterildiği ülkelerde gişe listelerinin zirvesine oturan ve hatta şimdiye kadar bir kadın yönetmen tarafından çekilmiş en çok izlenen film olan “Wonder Woman”, kimi ülkelerde yasak tartışmalarına neden olmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Lübnan Ekonomi Bakanı, “Wonder Woman” filminin ülkede yasaklanması için çağrıda bulunmuş, çağrı kabul edilmişti. Filmin, başrol oyuncusu Gal Gadot’un İsrailli olması ve İsrail’in savaş politikalarını açıktan desteklemesi sebebiyle yasaklandı.

Tunus’da, Lübnan’ın aldığı kararı destekleyerek, yine aynı gerekçeyle “Wonder Woman”ın ülkede gösterilmesini askıya aldı. Kültür Bakanlığı henüz yasak kararının kesinleşmediğini ancak filmin gösterime girmesinin ertelendiğini açıkladı. Kültür Bakanlığı bu erteleme kararının, “tamamen idari” olduğunu ve Gadot ile alakalı olmadığını söylese de, Tunus’daki Halkın Hareketi Partisi’nin, bir süredir yasak için kampanya yürütüyor oluşu eleştirmenler tarafından düşündürücü bulundu.

Film aynı zamanda Cezayir Film Festivali gösterimi de iptal edildi. Ancak festival yönetimi de bu kararın oyuncu ile alakalı olmadığını, “idari bir karar” olduğunu açıkladı.

Gadot 2014 yılındaki Gazze-İsrail savaşı esnasında sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda “benim ülkemi, Hamas’ın korkunç eylemlerinden yaşamları pahasına koruyan” dediği İsrail askerlerine dualarını göndermişti.

İlgili Haber

Lübnan Ekonomi Bakanı, bir açıklama ile “Wonder Woman” filminin yasaklanması gerektiğini dile getirdi. Yasak gerekçesi olarak filmin baş rolündeki oyuncu Gal Gadot’un İsrail’li oluşu ve İsrail’in savaş politikalarını desteklemesi gösterildi. Lübnan emniyetinden yapılan açıklamada henüz resmi bir yasak başvurusunun...

 

YORUMLAR