Yaşlılar Daha Mutlular

206

Dr. Sinan İbiş yazdı.

 

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi desteği, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Flavius Poliklinikleri, Samsung Türkiye işbirliği ile Medikal Turizm Derneği tarafından Yaşlılar Teknolojik Yeniliklerle Toplumla ve Devletle İletişim Halinde; Daha Sağlıklı, Daha Güvenli ve Daha Mutlu Yaşayacak Projesi gerçekleştirilmektedir. 12 aylık bir sürede tamamlanacak ve sona yaklaşılan projemizde; emekliler ve yaşlıların yaşamlarındaki ihtiyaçlar incelenmiş, elde edilen bilgiler, veriler doğrultusunda yaşlılar için sosyal, toplumsal ve kamusal iletişimi güçlendiren, teknolojik desteklerle içeriklendirilmiş çalışmalar yapılmış; yaşlıların aileler, toplum ve devlet kurumlarıyla iletişimleri güçlendirilmeye çalışılmıştır.

Proje kapsamında gerçekleştirilen sosyal etkinliklerde ergoterapi, egzersiz, zihinsel egzersiz oyunları, okuma seansları, beslenme tarifleri, egzersiz yeteneklerinin test edilmesi, beceri geliştirme, bilgisayar ve akıllı telefon eğitimleri, dans, çiçekçilik, tiyatro ve film etkinliklerine katılım gibi birçok organizasyonla yaşlı ve emeklilerin bu etkinliklerden kazanımları ve davranışları izlenmiştir. Buna paralel olarak ise geniş katılımlı bir anket çalışması yapılmış, gerçekleştirilen tüm sosyokültürel etkinlik çalışmaları ve evde bakım teknolojilerinin, yaşlıların yaşamları üzerindeki etkileri konusunda araştırma yapılmıştır. Ayrıca teknolojik destekler ile yaşlıların evlerinde ve ev dışı ortamlarda yalnızlıkları azaltılmış, ihtiyaçları karşılanmış, tehlikelerden korunmalarında kendilerine önlemler sağlanmıştır.

yaşlılar daha mutlular

Yaşlıların en büyük zorlukları mobilite sorunları ve bunun doğurduğu ihtiyaçların eksikliğiyle sosyal süreçlere uyum sağlayamamaktır. Örneğin kısmen işitme veya görme kaybı, denge ve algı sorunu, yürüyememe gibi sorunları olan yaşlılar sokağa çıkmak; sinema ve tiyatroya gitmek, alışveriş veya yürüyüş yapmak, sosyal etkinliklere katılmak gibi birçok sürece katılım göstermek istemekte; ancak bunları gerçekleştirememektedirler. Çünkü yaşam alanlarında binalar, sokaklar, ulaşım noktalarındaki duraklar, otobüslerin binme inme zorlukları veya gidecekleri yerlerdeki yaşlılar veya engelliler için uyum çalışmalarının yapılmamış olması dezavantaj oluşturmaktadır.

Birçok yaşlı tehlikelere karşı yeterince korunaklı değildir. Yaşlıların evlerindeki ocak veya kombilerdeki gaz kaçağı, yangın, su basması, hırsızlık gibi tehlikelerin yanı sıra kaybolma ve eve geri dönememe, evlerindeki ısınmaya bağlı ısı uyumsuzlukları, düşme sonucu yaşanan kırıklar, beyin kanaması, kalp krizi, epilepsi atakları gibi durumlarda ambulans veya yakınlarına haber verememe gibi beklenmeyen durumlar yaşlıların hayatlarında telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilmektedir. Gelişmiş ülkeler yaşlılığın birçok sürecini teknoloji ile yaşlılar lehine kontrol altında tutmak için yaşlıların olabildiğince ihtiyaçlarını karşılamak, tehlikelerden onları korumak ve dışarıda kaybolmalarını önlemek için çeşitli iş modellerini ülkelerinin hizmet politikalarının bir parçası haline getirerek yaşlı nüfuslarını mutlu etmeyi başarmışlardır ve pilot çalışmamızda uygulanan bu modeller ülkemiz için de ivedilikle geliştirilebilirler.

 

YORUMLAR