Yeni Keşfedilen Mavi Pigmenti Herkes Kullanabilecek

115
YlnMn blue Pigmenti Herkes Kullanabilecek

2009 yılında Oregon’daki bir laboratuvarda keşfedilen “YlnMn blue” Crayola markasıyla genel kullanıma açılıyor. Son 200 yılda yaratılan ilk yeni mavi pigment Oregon State University’nin kimya laboratuvarındaki bir deneyin sürpriz sonucu olarak ortaya çıkmıştı. 2015 yılında üniversite Shepherd Color ile birlikte bir patent anlaşması sağladı. Daha sonra da Crayola ile ortaklığa gidilerek “YlnMn blue”nun ticari olarak üretimi ve kullanımının yolu açıldı.

Mavi renk insan yapımı ilk renk olma özelliğini de taşıyor. Tarihin en önemli eserlerinde rastlanan “Mısır Mavisi” ve arkasından gelen “Kobalt mavisi”, “Gök Mavisi” ve “Prusya Mavisi” bilinen en popüler sentetik maviler. Son olarak keşfedilen “YlnMn blue”nun ise suya ve yağa dayanıklı yapısıyla birçok boyama ürününde başarıyla sonuç vermesi bekleniyor.

İlgili Haber

2009'da bir kimya laboratuvarında yanlışlıkla elde edilen "neredeyse mükemmel mavi" pigmenti, şimdi sanatçılar için üretilmeye başladı. Oregon Eyalet Üniversitesi'nde manganez oksit araştırılırken kazara bulunan pigmentin adı YlnMn mavisi. Öncelikle 1200°C ısıda ortaya çıkmış bir pigment olduğu için ısıya ve kızılötesi ışığa...

 

YORUMLAR