Yeni Nesil Sanat Topluluğu Sergisi ”Reflection”

130
yeni nesil sanat

Vecdi Uzun yazdı.

 

Yeni Nesil Sanat Topluluğu’nun  Sergisi “Reflection” By Mojo’da

“Yeni Nesil Sanat” olarak çalışmalarımızda var olanlar değerleri esas kabul edip, bu değerlerden hareketle gelişimi ve değişime açık olarak kısa bir dönem sonra ortaya çıkması muhtemel olan yeniliğe bugünden ulaşmayı hedeflemekteyiz. Bu düşünce ışığında gerek yaş, gerekse yeni bir kuşağın insanı olan bizler bir araya gelerek “Yeni Nesil Ressamlar Topluluğu” adı altında iki yıl önce ilk sergimiz olan “Raffdaki Gençler “ ile gençleri sırasıyla raftan indirip, sanatseverlerle buluşturmaya başladık.

“Prestige”, “Barkod”, “Karekod “ ve “Merkezden Kaçış” başta olmak üzere tüm sergilerimizde bir kavram ile izleyicilerin önüne çıktık.

Bu defa görsel sanatların tüm disiplinlerini hedefleyen bir yaklaşım temelinde “Yeni Nesil Sanat” adı altında yeniden yapılanarak “Reflection” sergimiz ile “Yeni Nesil Sanat”ın sanattaki yansımanın ivmesinden hareket ile geldiği aşamayı ortaya koymaya çalışmaktayız.

yeni nesil sanatAhmet Burak Halıcı

Kaynağından çıkan homojen ve doğrusal hareket eden ışınların yansıtıcı özelliği olan bir yüzeye çarpıp geri dönmesi veya başka yönde hareket etmesine yansıma denir. Yansımada yansıtan yüzey ve hareket ettiği ortam; ışığın hızı, enerjisi, frekansı, rengi ve hareket yönünü değiştirir. Yansıma sonunda ışık aldığı yeni yapı ile kaynağından çıkıştaki durumundan farklıdır.

Sahip olduğu potansiyelin farkında olarak zekası ile kendini sürekli geliştirerek ileri seviyelere taşıyan, zaman içinde yaratıcılığını uygulamayla ortaya koyabilen ve sürdürülebilirliği temel olan sanat topluluğu olma ilkemizden vaz geçmeyeceğiz.

yeni nesil sanatMehmet Babat

“Bizi çevreleyen Dünya’ya ilişkin düşüncelerimiz bu Dünya’nın kendisiyle nasıl bir ilişki içindedir?” Bu temel soruya verilen yanıtta saptanan düşünme ile varlığın ilişkisinin mantıksal yapısı, kesin bir biçimde ayna ile yansıtılanın durumu kapsar.

Aynadaki görüntü her zaman aynanın konumunca tanımlanır. Objenin bütünü yansıtılmaz, aksine sadece aynaya dönük tarafı görünür. Aynadaki görüntünün göstermediği arka plan; fiziken var olsa bile aynada görüntü olarak mevcut değildir. Aynanın yarattığı görüntünün temsili zorunlu olarak noksandır, aynı şekilde aynanın çevreden gösterdiği kesit de tek yanlı ve o aynanın yüzeyinin sınırına bağlıdır. Bir ayna yansıtılana paralel olarak yerleştirilmiş değil , eğimli durabilir Bu durumda da yansıtılanı kaydırılmış veya aynanın yüzeyi bombelidir ve nesneyi çarpık gösterir. Kısacası; ayna bu durumda nesnenin kendisinin bir görüntüsünü sağlamakta, ancak bunu aynanın perspektifinden yapmaktadır.

Aynaya yansıyan surete adeta örgütleyici bir faktör olarak, sureti çıkartanın perspektifi dahil olur. Fakat bu sürekli ve sadece sureti çıkartılanın nesnel olarak önce gelmesi ve ön koşul olmasıyla gerçekleşir. Ayna metaforu bunu ifade etmektedir.

Biz ışığın çıkışından başlayarak yansımanın değişen koşul ve bu değişimlerini esas alan bir sanat yaklaşımını esas almaktayız.

yeni nesil sanatKadir Arslan

Mojo Aydınlatma Grubu bir sanayici olmanın yanında sanata destek adına açtığı By Mojo Sanat Gallery ile sanatçının sanatseverlere ulaşmasına çalışmaktadır.By Mojo Sanat Gallery’nin ilk sergisini “Yeni Nesil Sanat” topluluğu ile yapması gençlerin kendilerini yansıtmasına destek olduğunu ortaya koymaktadır.

By Mojo Aydınlatma Grubu yöneticileri ve sanatın içinden gelen bir kişi olan By Mojo Sanat Gallery yöneticisi Sayın Senem Yaşar’a tüm genç sanatçılar adına teşekkürlerimizi sunarız.

Işığımızı artırmaya ve kesilmeden yansıtmak için sürekli çalışmaya devam edeceğiz.

Genç sanatçılardan oluşan, Yeni Nesil Sanat Topluluğu’nun “Reflection” sergisi 9 Kasım saat 18:00’da Çankaya Gallery By Mojo’da sanatseverler ile buluşuyor. 23 Sergi Açılış ve Kokteyli; 9 Kasım saat 18.00. Bütün sanat severleri bekliyoruz.

Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mahallesi Alacaatlı caddesi No: 16/16 Çankaya / Ankara

Saygılarımızla

Yeni Nesil Sanat Topluluğu

 

YORUMLAR