Yenilebilir Çiçekler

2354
yenilebilir çiçekler

Çiçek Yenir Mi? Denemeden Bilemezsiniz

Çiçekleri süs diye kullananlardan mısınız? Atın önyargıları kenara çiçek yiyin, hem gözünüz gönlünüz açılsın, lezzetleri de cabası.

Karanfil Sadece Yakaya Takılmıyoryenilebilir çiçekler
Karanfili sadece yakaya takılan bir çiçek mi sanıyorsunuz? Karanfil genellikle şarap içerisinde servis edilir ancak çiğ olarak da yenebilir. Bir sonraki buluşmada yakadan kaptığınız karanfilin tadına mutlaka bir bakın.

Karahindiba; Çocukluk Eğlencemizyenilebilir çiçekler
Çocukluğunda bu çiçeklerin üzerindeki tüy benzeri çiçekleri üflemeyen yoktur. Aslına bakılırsa karahindiba çocukluk eğlencesinden çok daha fazlasına sahip. Özellikle yeşil kısımları antioksidan ve mineral deposu. Tadı hafif acı olsa da sos ile maskeleyebilir ve salatalara ekleyebilirsiniz.

Menekşe; Saksı Güzeliyenilebilir çiçekler
Annelerinizin gözü gibi baktığı menekşelerin çiçeklerini yolup yemeyin tabi. Menekşe özellikle salatalarda hem rengi hem de tadı sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Çaya veya meyve sularına da ekleyerek güzel bir sunum elde edebilirsiniz.

Zambak; C vitamini Deposuyenilebilir çiçekler“Zambak zumbak dön arkana iyi bak” Sadece güzelliğiyle değil tadıyla sizi etkileyecek. Oldukça şekerli bir tada sahip olan zambak C vitamini ve karoten deposu.

Bir Tutam Latin Çiçeğiyenilebilir çiçekler
Brezilya’nın sıcak kumsallarını canlandıran güzeller güzeli çiçek. Biberimsi tadıyla salatalarda şahane bir aroma veriyor.

Hatmi; Yüzümüze Yapıştırırdıkyenilebilir çiçekler
Hatmi çiçeği özellikle grip aylarında oldukça revaçta bir bitkidir. Hemen her kış çayının içerisinden çıkar Hatmi çiçeğinin çayı tercih edilse de çiğ olarak da nefis.

Hanımeli; Tatlı mı Tatlıyenilebilir çiçekler
Küçükken evinin etrafında hanımeli ağacı olanlar bilir tatlıdır hanımeli. Hanımelinin çiçeğinde tatlı bir nektar bulunur ve genelde çocukken bunları toplayanlar mutlaka arıların hedefi haline gelen vardır. Bu güzel çiçek aslında çiğ olarak salatalara çok yakışıyor.

Leylak; Kokusu Efsaneyenilebilir çiçekler
Etrafta Leylak varsa kokusunu metrelerce öteden duyarsınız. Vanilyalı donmuş yoğurt ile karıştırıp denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kuşburnu; Çayı Şahaneyenilebilir çiçekler
Kuşburnu çikek mi diyenler el kaldırsın! Yüksek oranda C vitamini içerdiğinden sağlığa da oldukça faydalıdır. Kuşburnu tanelerini buz kalıplarında dondurup yazın sıcak günlerinde içecekleri soğutmak için kullandık çok sevdik.

Kabak Çiçeği; Bir Anne Klasiğiyenilebilir çiçekler
Mis gibi kabak çiçeği dolması. Henüz yemeyenler ne kaçırdığınızı tahmin edemezsiniz.

 

YORUMLAR