Yesemek Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi Yolunda

126
yesemek_1

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi’nin kalıcı listeye alınması için çalışma başlattı.

yesemek_2

Geç Hitit Devletleri Dönemi’ne (MÖ 900-800) ait olduğu kabul edilen Yesemek, taş ocağı ve heykel atölyesi günümüze kadar korunmuştur. Taş blokların kesilmesinden, heykellerin taslak haline getirilmesine kadar pek çok aşamanın öğrenilebilmesine olanak sağlayan Yesemek, için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesine dönük çalışmaları hızlandırdı.

yesemek_3

Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama Denetim Büro (KUDEB) Daire Başkanlığı yetkilileri, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin döneminde kültürel mirasın korunmasına ilişkin çalışmaların yoğunlaştığını hatırlattı.
Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesi hususunda çalışmalar hızlandırıldı. 2012 yılında UNESCO’nun geçici listesine giren Yesemek’in kalıcı listeye alınması için 2016 yılından bu yana çalışmalara devam ediyoruz, çalışmalar kapsamında çeşitli girişimlerde bulunuyoruz. Başkanımızın hassasiyeti çalışmalarla birleşince UNESCO yolunda büyük bir ivme kazandık.

yesemek_4

 

YORUMLAR