Yüz Yüze

63

Fransız öğrenciler ‘yüz yüze’ çalıştılar

Fransa’da Avrupa Fotoğraf  Evi’nin ulusal eşlikçileri olan Kültür ve İletişim Bakanlığı ve Paris Belediyesi ‘Yüz Yüze’ adlı özgün bir projede işbirliği yaptılar. Temelinde bir yazım çalışması olan proje kapsamında lise öğrencilerinden fotoğraflar eşliğinde kendi biyografilerini oluşturmaları istendi…

Paris’te özel bir okulla çalışılan projede seçilen okul,çok dilli eğitim veren özel bir liseydi. Yüz Yüze adındaki projede bilinen tarzın biraz dışına çıkılırken, projede yer olan yüzler insanların birbirlerinin değil de ‘kendi-kendi’lerinin yüzleriydi! Projede yer alan öğrenciler çalışma boyunca kendi kendilerini fotoğraflarken ‘kimim ben’ sorusuna yanıt aradılar.

Sanatçılardan ilham aldılar

Fransızca öğretmeni olan İsabelle Nowak Lelouche tarafından başlatılan proje Aurore Le Maître tarafından geliştirilirken, ipek kâğıtlara basılan fotoğraf karelerinde çocukların kendi kendilerini yani otoportrelerini oluşturmaları istendi. Kendi yüzlerini çeşitli yollarla fotoğraflayan çocuklar aslında ‘kimim ben?’ sorusuna da cevap aradılar. Çalışma kapsamında Nadar, İrving Penn, Richard Avedon, Lee Friedlander, Nan Goldin, Martin Parr, Kimiko Yoshida gibi kimi sanatçılardan ilham alınırken proje içeriğinde çok özel fotoğraf makineleri kullanıldı. Hatta Paris’te bulunan Tokyo Sarayı’ndan bir tane ‘foto otomat makinası’ bile getirildi. Çalışma kapsamında farklı biçimler deneyen öğrenciler çift taraflı ayna, kendini göstermeme, birazcık ben, kayboluverme, yüz-manzara, bilim ve metamorfoz temaları üzerinde yoğunlaştılar.

YORUMLAR